kısır tarifi -TAM KIVAMINDA KISIR İÇİN 7 PÜF NOKTASI

3318
kısır tarifi
kısır tarifi

Püf noktalarına dikkat ederek evinizde rahatlıkla hazırlayabileceğiniz tam kıvamında kısır tarifi için ekşi olarak damak zevkinize göre limon suyu,sumak yada nar ekşisi kullanabilirsiniz.Kısırı hazırlarken taze nane kullanmak istemezseniz,taze nane yerine kuru nane de kullanılabilir.

Tam kıvamında kısır tarifi için püf noktaları nedir?

 1. Kısırın ekşiliğini damak tadınıza göre ayarlayabilirsiniz.Sumak kullanarak ekşilik katmak isterseniz kısırlık bulguru süzülmüş sumaklı su ile ıslatabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınızda bulgurlar içerisine baharatın ekşisini de iyice çekecektir. Sumak yerine limon kullanarak hazırlamak isterseniz de ekstra olarak bir miktar limon suyunu ıslatmak için kullanacağınız suya ekleyebilirsiniz.
 2. Kısırlık bulguru ıslatmak için mutlaka kapaklı bir kap kullanılmasını öneririm. Bulgurların üzerine sıcak suyu döküp kapattığınız da içerisinde oluşan buhar bulgurların tam kıvamında şişmesine yardımcı olacaktır.
 3. Kısıra ekleyeceğiniz su çok önemlidir. Su çok kaynak olursa bulgurların cıvık bir hal almasına neden olacaktır. Soğuk olması ise bulgurların şişmesini engelleyecektir. Kaynama noktasında olmayan sıcak su kullanımı ideal olacaktır. Bulgurların üzerine sadece bulgurların tamamı ıslanacak kadar su koymanız yeterli olacaktır. Kıvamını daha rahat ayarlamak için su eklerken ara ara karıştırırsanız ,su miktarını daha rahat ayarlayabilirsiniz.
 4. Hemen hemen herkesin damak zevkine göre farklı şekilde hazırladığı kısır tarifi için yeşillik ile birlikte domates kullanmanızı önermem. Kısırın içerisinde kullanılan domates kısırı sulandırarak ,birbirine yapışmasını ve istenilen kıvamın dışına çıkmasını sağlayacaktır.
 5. Kısır da nar ekşisi kullanmak isterseniz ,kıvamını bozmamak açısından en ideal zaman yemeden önce eklemektir.
 6. Kısır için kullanacağınız yeşilliklerin taze olması oldukça önemlidir.Taze olan yeşillikler kısırı çok daha lezzetli bir hale getirecektir.
 7. Kısırı acılı olarak hazırlayacaksanız domates salçası ile birlikte bir miktar acı biber salçası ve pul biber kullanabilirsiniz.
kısır tarifi
kısır tarifi

Tam kıvamında kısır tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:
 • 1,5 su bardağı kısırlık bulgur
 • Sıcak su
 • 1 adet kuru soğan
 • 1,5 yemek kaşığı domates salçası
 • Yarım demet taze nane
 • 1 demet maydanoz
 • 1 demet taze soğan
 • Tuz
 • Arzuya göre pul biber
 • Limon suyu

Tam kıvamında kısır tarifi

YAPILIŞI:

Geniş ve kapaklı bir kaba kısırlık bulguru alıyoruz.Üzerine sadece bulgurlar nemleneceği kadar kaynar su döküyoruz.Kaşık ile bir iki defa karıştırıp kapağını kapatıyoruz.Ortalama 15 dakika kadar bu şekilde bekletiyoruz.

Suyu çekip hafif şişmiş olan kısırlık bulgurlar tamamen birbirine yapışmış halde olacaktır. Bu şekilde olan kısırlık bulgurları avucumuzun içerisinde ovarak tane tane ayrılmasını sağlıyoruz.

Soğanı ince ince doğradıktan sonra tuzu da ekleyip sıvı yağda iyice kavuruyoruz.

Soğanlar iyice öldükten sonra salçayı ekleyip,salçayı da kavuruyoruz. Hazırladığımız soğan ve salçayı kısırlık bulgurun üzerine döküyoruz.(Sıcakken)Tüm malzeme tamamen karışıncaya kadar kaşık ile karıştırıyoruz.

Taze soğan,nane ve maydanozu bol su ile yıkadıktan sonra kuruluyoruz.Tüm yeşillikleri ince ince kıyıyoruz.

Limon suyu ve yeşillikleri ekleyip karıştırıyoruz.

NOT: Tüm malzemeler karıştıktan sonra kısırı tadarak damak zevkinize göre ekstra limon suyu,tuz yada pul biber ekleyebilirsiniz.

Turşu dilimleri ve marul yaprakları ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…