amerikan salatası nasıl yapılır? Rus salatası

815
amerikan salatası,rus salatası,salata tarifi

Klasik bir tarif olan amerikan salatası , özellikle misafir menülerinde sıkça tercih edilen lezzetli ve pratik bir salata türüdür. Mayonez ve sebzeler ile hazırlanan bu nefis soğuk salata çeşidini araştırdığınızda bir çok yerde Rus salatası olarak isimlendirildiğini de göreceksiniz.

Genellikle amerikan salatası olarak bilindiği için tarifi o şekilde isimlendirilmiştir.Fakat amerikan salatasının içerisinde minik doğranmış salam-sosis parçaları da bulunmaktadır. Arzuya göre sizde salatanızın içerisine salam veya sosis de ekleyebilirsiniz.

Klasik amerikan salatası tarifi 

MALZEMELERİMİZ:

  • 2 adet patates
  • 1 adet havuç
  • 1 su bardağı bezelye
  • 1 su bardağı kornişon turşu
  • Mayonez
  • 1 çorba kaşığı süzme yoğurt (arzuya göre)

 amerikan salatası,rus salatası,salata tarifi

Klasik amerikan salatası 

YAPILIŞI:

Patates ,havuç ve bezelyeyi haşlıyoruz.

NOT : Bezelyeleri konserve kullanırsanız, haşlamaya gerek olmayacaktır. Konserveyi açtıktan sonra bezelyeleri yıkadıktan sonra iyice süzülmeleri için tel süzgece koyabilirsiniz.

Haşlanmış olan patateslerin ve havucun dış kabuklarını soyup küp şeklinde doğruyoruz.

NOT : Patates ve havuç küplerinin boylarını çok küçük yada çok büyük yapmamanızı öneririm.Ortalama zar boyunda küpler kesmeniz yeterli olacaktır.

Patates ve havuçların üzerine bezelyeyi ve minik doğranmış kornişon turşuları da ekliyoruz.Süzme yoğurt ve yeteri kadar mayonez ekleyip tüm salata malzemelerimizi karıştırıyoruz.

Hazırladığınız salatayı servis tabağına aldıktan sonra minik kornişon dilimleri ile süsleyebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…