baharatlı patates kızartması nasıl hazırlanır?

770
baharatlı patates kızartması,patates,patates kızartması,aperatif tarif
baharatlı patates kızartması

Klasik patates kızartmasından biraz farklı lezzette olan baharatlı patates kızartması için arzuya göre dondurulmuş hazır patates kullanabilirsiniz. Damak zevkinize göre baharatları azaltabilir yada arttırabilirsiniz.

 

baharatlı patates kızartması nasıl hazırlanır?

MALZEMELERİMİZ:

  • 4-5 adet büyük boy patates
  • 1 tatlı kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı toz fesleğen
  • 1 tatlı kaşığı ince boyutlarda ufalanmış kekik
  • 1 çay kaşığı sarımsak tozu
  • Tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • Sıvı yağ
baharatlı patates kızartması,patates,patates kızartması,aperatif tarif
baharatlı patates kızartması

baharatlı patates kızartması 

YAPILIŞI:

Patateslerin kabuklarını soyuyoruz. Parmak patates şeklinde dilimliyoruz.

Dilimlenmiş patatesleri bol su ile yıkadıktan sonra iyice kuruluyoruz. Kurulanmış patatesleri hafif tuz serperek harmanlıyoruz. Diğer baharatları da ekleyip patatesleri bir iki defa daha karıştırıyoruz.

Kızartma tenceresine sıvı yağ ekleyip ocağın altını açıyoruz. Sıvı yağ tamamen kızdıktan sonra patatesleri içerisine atıp kızartıyoruz.

PÜF NOKTASI : Bu kısımda dikkat etmemiz gereken patatesleri aynı anda atılmaması.Aynı anda atılan patatesler birbirine yapışabilir. Bol yağda az miktarda patatesin kızartılması daha iyi sonuç verecektir.

NOT : Patatesleri baharat ile harmanlayarak kızarttığımız için kızartma yağına aromaları mutlaka geçecektir. Bir daha ki kızartma işleminde, sıvı yağdan faydalanmak için fritöz kullanmamanızı öneririm.

Patatesleri kızartmak istemezseniz; Dilimlenmiş patatesleri hafif sıvı yağ ile yağladıktan sonra baharat ile harmanlayıp önceden ısıtılmış 200 º fırına atıyoruz.Patatesler kızardıktan sonra fırından çıkartabilirsiniz.

PÜF NOKTASI : Baharatlı patates kızartmasını fırında pişirerek hazırlamak isterseniz,tepsinin içerisini mutlaka yağlı kağıt ile kaplamanız gerekmektedir.

AFİYET OLSUN…