sütlaç nasıl yapılır? KLASİK SÜTLAÇ TARİFİ

39761
sütlaç tarifi,sütlü tatlı,sütlaç yapımı

Klasik pirinç unlu sütlaç nasıl yapılır,yazısında ki tarifi uyguladıktan sonra sütlacı farklı bir sunum ile servis etmek isterseniz.Hazırladığınız sütlacın üzerine parçalayıcı yardımı ile minik parçalar haline getirdiğiniz fındık parçalarını tepeleme olacak şekilde ekledikten sonra servis edebilirsiniz.

Klasik sütlaç nasıl yapılır ?

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 litre süt
  • 9 çorba kaşığı toz şeker
  • 3 çorba kaşığı pirinç
  • 2 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 paket vanilya
  • Üzeri için tarçın

sütlaç tarifi,sütlü tatlı,sütlaç yapımı

Klasik sütlaç nasıl yapılır?

Pirinci ayıkladıktan sonra iyice yıkıyoruz. Pirinci tencereye alıp üzerini  geçecek kadar su ekleyip ocağın altını açıyoruz. Pirinçler hafif uzadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Suyunu süzdüğümüz pirinçleri sütün içerisine alıp ocağın altını tekrar açıyoruz.Ortalama 5 dakika sonra pirinçler hafif kaynadıktan sonra toz şekeri ilave ediyoruz.Pirinçler tamamen yumuşayıncaya kadar sütün içerisinde pirinçleri pişiriyoruz.

Yarım çay bardağı suyun içerisinde pirinç ununu eziyoruz. Kaynayan süte pirinç ununu ekliyoruz. Pirinç ununu eklerken dibinin tutmaması ve içerisinde topak oluşmaması için devamlı karıştırıyoruz. Kaynayan süt muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz. Vanilyayı ekleyip tekrar karıştırıyoruz. Hazırladığımız pirinç unlu sütlacı kaselere paylaştırıyoruz. Soğuduktan sonra üzerine tarçın ekleyip servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…