Sakızlı muhallebi tarifi-DAMLA SAKIZLI ÇİLEK ŞÖLENİ

1140
damla sakızlı muhallebi tarifi

Sütlü tatlı tarifleri arasında oldukça sık tüketilen bir çeşit olan nefis damla sakızlı muhallebi tarifi hazırladıktan sonra arzuya göre sunum yapabilirsiniz.Tarifteki muhallebinin yapılışı klasik damla sakızlı muhallebi tariflerinden olduğu için arzuya göre jöle kullanmadan üzerine sadece tarçın serperek de servis edebilirsiniz.

♥ ♥ ♥ Farklı jöle kullanarak farklı renk ve lezzette damla sakızlı kuplar hazırlayabilirsiniz.

♥ ♥ ♥ Muhallebiyi kup veya bardak ile servis etmek istemezseniz,hafif yüksek kenarlı bir servis tabağına aktararak,tamamen donduktan sonra keserek servis edebilirsiniz.

♥ ♥ ♥ Tarifte çilek bulunmaktadır,çileği kullanmak isterseniz.Arzuya göre muhallebi katlarının arasına minik parçalar halinde ekleyebilir yada bardağın kenarına dizerek farklı ve şık bir sunum elde edebilirsiniz.

çilekli tarifler

Sakızlı muhallebi tarifi

MALZEMELERİMİZ:
  • 2 paket hazır çilekli jöle
  • Çilek (arzuya göre)

Sakızlı muhallebi tarifini yapmaya çilekli jöleyi hazırlamak ile başlıyoruz.Üzerinde ki tarife göre hazırladığımız çilekli jöleyi kullanacağımız sakızlı muhallebi kuplarının/bardaklarının yarısından  az bir kısmını dolduracağımız şekilde paylaştırıyoruz.Hazırladığımız jöleler oda sıcaklığına geldikten sonra tamamen donması için buz dolabına kaldırıyoruz.En az 3 saat donmaları için beklemenizi tavsiye ederim,aksi taktirde üzerine muhallebi geldiğinde jöle sulanma yapabilir.Tamamen donduğuna ikna olmadan muhallebiyi jölenin üzerine aktarmanızı önermem.

sütlü tatlı tarifleri,kolay muhallebi tarifi

Sakızlı muhallebi tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:
  • 1 litre süt
  • 3 çorba kaşığı nişasta
  • 3 çorba kaşığı un
  • 1 paket damla sakızı (tane)
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 25 gram margarin

Sakızlı muhallebi tarifi 

YAPILIŞI:

Sütü tencereye aldıktan sonra içerisine unu,nişastayı,toz şekeri ve hafif dövülmüş damla sakızlarını içerisine ekliyoruz.Tencerede ki malzemeleri karıştırdıktan sonra ocağın altını açıyoruz.Orta hararetli ateşte devamlı karıştırarak muhallebimizi pişiriyoruz.Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocağın altını kapatıp margarini ekliyoruz.Margarin tamamen eriyinceye kadar devamlı karıştırıyoruz.Muhallebinin hafif ılık hale gelmesi için bir kaç dakika daha karıştırıyoruz.

damla sakızlı muhallebi tarifi

Arzuya göre kenarlarına çilek dizerek yada muhallebinin ara kısmına çilek parçaları ekleyerek, muhallebiyi jölenin üzerine paylaştırıyoruz. Kupları veya bardaklarımızı muhallebinin iyice donması için buz dolabına kaldırıyoruz.Üzerine çilek dilimleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…