fırın sütlaç tarifi ile GÜVEÇTE FIRINLANMIŞ SÜTLAÇ

1061
pratik fırın sütlaç tarifi

Nefis fırın sütlaç tarifi için farklı bir sunum önerisi düşünürseniz,tamamen soğumuş fırın sütlaçların üzerine bol dövülmüş fındık ilave ederek servis edebilirsiniz.

Fırın sütlacın üzerine ilave edeceğiniz dövülmüş fındığın içerisine 1 tatlı kaşığı tarçın ilave edip harmanladıktan sonra fırın sütlacın üzerine ilave ederek farklı bir lezzet de elde edebilirsiniz.

Güveçte fırın sütlaç tarifi

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 litre süt
  • 8 çorba kaşığı toz şeker
  • 2,5 çorba kaşığı pirinç
  • 1,5 çorba kaşık nişasta (Nişasta yerine arzuya göre 1,5 çorba kaşığı pirinç unu da kullanılabilir.)
  • 1 paket vanilya
  • 1 adet yumurta sarısı (üzeri için)

YAPILIŞI:

Pirinci ayıkladıktan sonra iyice yıkıyoruz.Pirinci tencereye alıp üzerini 4 parmak geçecek kadar su ekleyip ocağın altını açıyoruz.Pirinçler hafif uzadıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Suyunu süzdüğümüz pirinçleri sütün içerisine alıp ocağın altını tekrar açıyoruz.Ortalama 5 dakika sonra pirinçler hafif kaynadıktan sonra toz şekeri ilave ediyoruz.Pirinçler tamamen yumuşayıncaya kadar sütün içerisinde pirinçleri pişiriyoruz.

pratik fırın sütlaç tarifi

Yarım çay bardağı suyun içerisinde nişastayı iyice eziyoruz.(Pirinç unu kullanmak isterseniz,aynı işlemi pirinç unu için de yapabilirsiniz.)Hazırladığımız nişastayı kaynayan sütün içerisine ekliyoruz.Karıştırarak,hafif koyu bir kıvam alana kadar pişiriyoruz.

Ocağın altını kapattıktan sonra vanilyayı ekleyip iyice karıştırıyoruz.Hazırladığımız sütlaçtan ortalama 1 kase kadar ayırıp  kalan sütlacı güveçlere yada ısıya dayanıklı kaplarımıza eşit miktarda paylaştırıyoruz..Ayırdığımız 1 kase sütlacın içerisine 1 adet yumurta sarısını ekleyip iyice karıştırıyoruz.Yumurtalı sütlaçtan güveçlerde ki sütlacın üzerine 1 çorba kaşığı kadar döküyoruz.Yumurtalı sütlacı kaşığın tersi ile sütlacın üzerine düzelterek yayıyoruz.

Fırının sadece üst tarafını açarak önceden ısıtılmış fırında sütlaçların üzeri kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Üzeri kızaran fırın sütlaç kaselerini soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.Soğuduktan sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…