tel kadayıf tarifi FISTIKLI TEL KADAYIF NASIL YAPILIR?

2057
tel kadayıf nasıl yapılır

Nefis tel kadayıf tarifi için arzuya göre fıstık yerine dövülmüş ceviz kullanarak da tel kadayıf tatlısını hazırlayabilirsiniz.

Fıstıklı tel kadayıf tarifi için boz fıstık kullanırsanız daha lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz.Kullanacağınız toz fıstığın içerisine irili ufaklı hafif fıstık taneleri de ekleyebilirsiniz.

tel kadayıf tarifi

ŞERBET İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 3,5 su bardağı toz şeker
  • 4,5 su bardağı su
  • 3-4 damla limon suyu

ŞERBET HAZIRLANIŞI:

Toz şeker ve suyu tencereye aldıktan sonra ocağımıza alıyoruz.Şerbetimiz kıvam almaya başladıktan sonra limon suyunu ekleyip üç dört dakika daha kaynatıyoruz.Ocağın altını kapattıktan sonra şerbeti ayrı bir bölüme alıyoruz.

tel kadayıf tarifi

MALZEMELERİMİZ:

  • 600 gram tel kadayıf
  • 300 gram tereyağ
  • Toz Antep fıstık

tel kadayıf nasıl yapılır

Fıstıklı tel kadayıf nasıl yapılır?

Tere yağımızı eritiyoruz.Yapışmış olan tel kadayıfları hafifçe çekerek birbirinden ayırdıktan sonra erittiğimiz tereyağı tel kadayıfların üzerine döküyoruz.Yağ ile tel kadayıfları iyice harmanlıyoruz. Tereyağ tüm kadayıf tellerine değdiğinden emin olduktan sonra yağ ile harmanlanmış tel kadayıfın yarısını orta boy fırın tepsisine alıp iyice bastırarak kadayıfları eziyoruz.Üzerine toz Antep fıstığı serpiyoruz.Kalan kadayıfı da üzerine alıp elimizle eşit oranda yaydıktan sonra tekrar elimiz ile bastırıyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Tüm aşamalar bittikten sonra kullandığınız tepsinin bir boy küçüğünü fıstıklı tel kadayıf tepsisinin üzerine koyup bastırarak,iyice ezilmesini sağlayabilirsiniz.

Hazır hale gelen fıstıklı tel kadayıfını önceden ısıtılmış 180 º fırında altı üstü kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkan tatlımızı tepsinin şekline yada arzuya göre üçgen yada kare şeklin de dilimliyoruz.

Sıcak fıstıklı tel kadayıfın üzerine soğuk şerbeti döküyoruz.Kadayıf şerbeti çektikten sonra üzerine toz fıstık serperek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…