lokma tatlısı tarifi-EKMEK HAMURUNDAN LOKMA TATLISI

3580
lokma tatlısı

Yapılışı oldukça pratik olan hazır ekmek hamurundan kolay lokma tatlısı tarifi sunumu için arzuya göre toz Antep fıstığı kullanabilirsiniz.Lokma tatlılarımızı hazırladıktan sonra üzerine toz Antep fıstığı serpip servis edebilirsiniz.

lokma tatlısı tarifi

LOKMA HAMURU İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 2 adet yumurta
  • 1 adet hazır ekmek hamuru
  • 1,5 çay kaşığı karbonat
  • 2 tatlı kaşığı sıvı yağ
  • 1 yemek kaşığı yoğurt
  • Bol sıvı yağ (kızartmak için)

ŞERBET İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 300 gram toz şeker
  • Yarım limon
  • Su (tencerede ki şekeri 3 parmak geçecek kadar)

ŞERBET YAPILIŞI:

Lokmalarımızı kızarttıktan sonra soğuk şerbete atmamız gerekmektedir.Şerbetimizin soğuması gerektiği için lokma tatlısı tarifini hazırlarken şerbeti hazırlayarak başlıyoruz.

Toz şekeri tencereye aldıktan sonra toz şekerin üzerini ortalama 3 parmak geçecek şekilde temiz içme suyunu ekliyoruz.Kaşık yardımı ile toz şekeri suyun içerisine karıştırdıktan sonra ocağımızın altını açıyoruz.Kaynadıktan sonra çekirdeklerine dikkat ederek limon suyunu hazırladığımız şerbetin içerisine sıkıyoruz.Şerbet koyulaşınca ocağın altını kapatıyoruz.Şerbeti soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.

LOKMA HAMURU HAZIRLANIŞI:

Hamur yoğurma kabımıza ekmek hamurumuzu aldıktan sonra elimiz ile hamurun orta kısmını açıyoruz.(Hamur yoğurma kabına un koyduğumuzda ortasını havuz şeklinde açtığımız gibi)Hazır ekmek hamurunun ortasına yumurtaları,karbonatı,yoğurdu ve sıvı yağı ekledikten sonra yoğurmaya başlıyoruz.Hamura eklediğimiz malzemeler karıştıktan sonra hamurumuz hazır hale geldi demektir.Bir süre hafif mayalanması için ayrı bir bölüme alıyoruz.

lokma tatlısı

Lokma tatlısı tarifi

YAPILIŞI:

Şerbetimiz tamamen soğumuş bir şekilde ayrı bir bölümde bizi beklerken,ekmek hamurundan lokma hamurumuzu da hazırladık.Sıvı yağın iyice kızması için derin bir tencereye sıvı yağı aldıktan sonra ocağın altını açıp,yağımızı iyice kızdırıyoruz.Mayalanmış  lokma hamurundan sıkma torbası yada çorba kaşığı yardımı ile parçalar hazırlayıp teker teker kızgın yağın içerisine atıyoruz. Lokmaların dış kısımları sertleşip altın sarısı bir renk aldıktan sonra yağlarını süzerek yağın içerisinden çıkartıyoruz.Kızarttığımız sıcak lokmalarımızı soğuk şerbetin içerisine atıp şerbeti hafif çektikten sonra şerbetten çıkartıp servis tabağımıza alıyoruz.Tüm lokma hamurumuz bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

LOKMA TATLISI HAZIRLARKEN DÜZGÜN ŞEKİLLİ TOP LOKMALAR NASIL YAPILIR?

Düzgün şekilli lokma dökmek tamamen elin buna zamanla alışması ile olacak bir durumdur.Her deneme sonrasında daha düzgün şekiller ortaya çıkacaktır.Kendinize göre rahat ettiğiniz bir yöntem ile lokma tatlınızı hazırlayabilirsiniz.

Klasik bir yöntem olan ⇒ elde sıkma yöntemi ile yapmak isterseniz hazırladığımız mayalı lokma hamurundan avucunuzun içerisine bir miktar aldıktan sonra avucunuzun içerisinde ki hamuru sıkıyoruz sonra yumruk olan elimizin alt tarafından taşan hamuru kaşık yardımı ile sıyırarak kızgın yağa atabilir yada sıkma torbası kullanarak ta lokmaları hazırlayabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…