incir tatlısı tarifi-HAM İNCİR TATLISI NASIL YAPILIR?

2571
incir tatlısı tarifi

Olgunlaşmamış incirden kabukları soyulmadan yapılan nefis ballı incir tatlısı tarifi hazırlandıktan sonra arzuya göre kahvaltıda incir reçeli olarak yada damak tadınıza göre, yanında eşlik etmesinden hoşlanacağınız her türlü tatlının yanında kullanılabilir.

PÜF NOKTASI ⇒ İncir tatlısını hazırlarken mutlaka eldiven kullanmanızı öneririm,incir sütü bazı ciltlerde alerjiye sebep olabilir.Bu sebeple incirlere ilk dokunacağınız andan itibaren(dalından toplarken,yıkarken,sap kısımları ayıklanırken vb ) mutlaka eldivenlerinizi elinize takmış olmanızı öneririm.

incir tatlısı tarifi

MALZEMELERİMİZ:

  • 2 kilogram yeşil yabani incir (olgunlaşmamış ham incir)
  • 3 kilogram toz şeker
  • 2 litre su
  • 1 çay kaşığı limon tuzu+yarım çay bardağı su
  • 15 adet karanfil

incir reçeli tarifi

OLGUNLAŞMAMIŞ İNCİRDEN TATLI NASIL YAPILIR? 

incir tatlısı tarifi

YAPILIŞI:

İncirleri bol su ile yıkıyoruz.Sap ve dip kısımlarında ki fazlalık olan kısmı dikkatlice kesiyoruz.

Hazırladığımız incirleri tencereye alıp bol su ile haşlıyoruz.İncirler yeterince yumuşayıncaya kadar haşladıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Yarım çay bardağı suyun içerisinde limon tuzunu eritiyoruz.

İncirlerin haşlandığı suyu süzdükten sonra incirlerin üzerine soğuk su ekliyoruz.İncirlerin sıcaklığından ekleyeceğimiz soğuk su,ılık hale geleceği için,suyu döküp tekrar bol soğuk su ekliyoruz.Bu işlemi incirlerin içerisine eklediğimiz su,soğuk kalıncaya kadar tekrar ediyoruz.

Tamamen soğuyan haşlanmış incirlerin içerisinde ki haşlama suyunun akması için incirleri teker teker avucumuzun içerisinde sıkıyoruz.

Bu işlemi yaparken incirlerin ezilmemesi için oldukça yavaş ve nazik davranmamız gerekiyor.Suyu sıkılmış incirleri daha sonra kullanmak üzere ayrı bir bölüme alıyoruz.

incir tatlısı tarifi

ŞERBETİNİ HAZIRLAMAK İÇİN:

2 litre suyumuzu ve toz şekeri tencereye ekleyip ocağın altını açıyoruz.Şerbet kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra karanfilleri de kaynayan şerbetin içerisine ekliyoruz.Toz şeker ve su en az 15 dakika kaynayıp şerbet halini aldıktan sonra içerisine suyu sıkılmış incirleri ekliyoruz.

Şerbetin içerisinde kaynayan incirler sık sık suyun yüzeyine çıkacaktır.Bu sırada suyun yüzeyine çıkan incirleri kaşık yardımı ile şerbetin içerisine itiyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Kaynayan şerbetin yüzeyine çıkan incirleri,nazikçe kaşığın tersi ile şerbetin içerisine itme işlemi incirlerin şerbeti çekerek pişmesi açısından oldukça önemlidir.İncir tatlısı tarifinin bu aşamasında mümkün olduğunca tencerenin başından ayrılmadan bu işlemi tekrarlamanızı öneririm.

İncirler şerbetin içerisinde yeteri kadar kaynadıktan sonra içerisine suyun içerisinde erittiğimiz limon tuzunu ekleyip bir iki dakika daha kaynatıyoruz.Ocağın altını kapatıyoruz.Sıcakken incirleri şerbeti ile birlikte kavanozlara doldurup kapağını kapattıktan sonra ters çeviriyoruz.

AFİYET OLSUN…