fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır? KADAYIF TARİFİ

2550
burma kadayıf tarifi

Nefis fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır ?

Püf noktalarına dikkat ederek çok pratik bir şekilde hazırlayabileceğiniz nefis fıstıklı burma kadayıf tarifi için mutlaka taze tel kadayıf kullanmanız gerekmektedir.Kurumuş olan tel kadayıfı sarmak mümkün olmayacağı için kadayıf satan yerlere sipariş vererek taze tel kadayıf ile tatlınızı hazırlayabilirsiniz.

Burma kadayıf tatlısı için,aktarlardan da rahatlıkla bulabileceğiniz boz fıstık kullanırsanız,çok daha lezzetli bir tatlı elde edebilirsiniz.

Nefis fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır ?

ŞERBETİ İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 3 su bardağı toz şeker
  • 2,5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

ŞERBET YAPILIŞI:

Toz şeker ve suyu tencereye aldıktan sonra bir iki defa karıştırıyoruz.Tencereyi ocağa alıp,ocağın altını açıyoruz.Şerbetimiz kıvam aldıktan sonra limon suyunu ekleyip bir iki dakika daha kaynatıyoruz ve ocağın altını kapatıyoruz.

Fıstıklı burma kadayıf tarifi için

MALZEMELERİMİZ:

  • 600 gram taze tel kadayıf
  • 500 gram toz Antep fıstığı
  • 400 gram sade yağ

burma kadayıf tarifi

fıstıklı burma kadayıf nasıl yapılır?

Taze tel kadayıfların içerisinden bir miktar alıp boy kısmını (uzunluğunu) bozmadan elimiz ile düzelterek tezgahımıza koyuyoruz.Tezgahımıza aldığımız uzun tel kadayıfların ortalama dört – beş parmak eni olması yeterli olacaktır.Bu kısmı göz kararı ile rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

Hazırladığımız uzun tel kadayıfın orta kısmına hiç aralık vermeden, eşit oranda toz Antep fıstığı ekliyoruz.

Tezgahımızda ki fıstıklı taze tel kadayıfın sol yada sağ uçta ki köşe kenarından yuvarlamaya başlayarak sarıyoruz.Sağ yada sol uç kenarından denilmesinin her hangi bir farklılığı yoktur,elinize ve o an ki duruş şeklinize göre size hangi taraf kolay gelirse o köşeden burmaya başlayabilirsiniz.Sarma kısmında tek dikkat etmemiz gereken ,sigara böreği sardığımızda ki gibi düz bir şekilde sarmamalıyız. Sağ yada sol köşeden başlayıp hafifçe döndürerek sardığımızda burma kadayıfın şeklinin ortaya çıktığını göreceksiniz.

PÜF NOKTASI ⇒ Kadayıfı sararken çok fazla sıkmamalıyız ,sıkarsak  içi pişmez.Çok gevşek bir şekilde de sarmamalıyız, çok gevşek bırakırsak da istenilen kıvamı elde edemeyebiliriz.İkisinin ortasında ki bir kıvamda  fıstıkları dağıtmadan ve kadayıfları kopartmadan nazikçe burarak sarmalıyız.

Tepsiye sade yağın yarısını yaydıktan sonra ,rulo burma kadayıfı tepsinin ortasından başlayarak görselde ki gibi döndürerek kendi etrafında sarıyoruz.Tepsi tamamen dolana kadar aynı işlemleri tekrarlıyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Hazırladığımız burma kadayıfları döndürerek tepsiye aktarırken kadayıf ruloları çok fazla sıkıştırmamalıyız. Çok sıkıştırırsak ara kısımlarında pişirme sırasında sıkıntı yaşanılabilir.Tüm tepsiyi tamamen doldurduktan sonra nazikçe kadayıfların üzerine elimiz ile bastırıyoruz.

Tepsi tamamen dolduğunda kalan yağımızı elimiz yada fırça yardımı ile tel kadayıfın üzerine sürüyoruz.Önceden ısıtılmış  200 º fırında altı üstü eşit miktarda kızarıncaya kadar pişiriyoruz.

Fırından çıkarttığımız sıcak burma kadayıfın üzerine sıcak şerbeti döküp şerbetini çekmesi için tatlımızı ayrı bir bölüme alıyoruz.

Şerbeti çeken fıstıklı burma kadayıf tatlımızı arzuya göre dilimledikten sonra üzerine toz fıstık serperek servis edebilirsiniz.

burma kadayıf tarifi

Fıstıklı burma kadayıf tarifini ocakta pişirerek hazırlayacaksanız:

Aynı boyutta iki tane tepsi kullanıyoruz,çünkü ocakta ki burma kadayıfı  alt üst pişirme kısmında ikinci tepsiye ters çevirerek pişireceğiz.

Sade yağımızın yarısını tepsinin içerisine aldıktan sonra hazırladığımız burma kadayıf rulolarını görselde ki gibi döndürerek tepsinin ortasına koyuyoruz.Tüm tepsiyi doldurana kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Tepsi tamamen dolduğunda kadayıf pişirmeye uygun olan ocağımıza kadayıf tepsisini alıp ocağın altını açıyoruz.Tepsinin kenarından ara ara kontrol ederek pişiriyoruz.

Kalan yağ ile ikinci tepsiyi de yağ ile kaplıyoruz.Ocakta ki kadayıfın alt tabanı piştikten sonra tepsinin içerisinde ki  kalan yağı ayrı bir kaseye süzüyoruz.Yağ ile kapladığımız ikinci boş olan tepsiyi,alt kısmı pişen kadayıfın üzerine kapatıp dikkatli bir şekilde ters çevirerek kadayıfı ikinci tepsiye aktarıyoruz.Kaseye aldığımız fazla kalan yağı da burma kadayıfın üzerine sürüp pişmemiş olan kısmı da pişiriyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Kadayıfın bir tarafı piştiği için kadayıf belli bir ısıya gelmiş olacaktır,bu sebep ile bu kısım biraz daha kısa sürede pişecektir,kontrollerinizi daha sık yapmanızı öneririm.

İki tarafı da eşit şekilde piştikten sonra sıcak şerbeti kadayıfın üzerine döküp çekmesi için ayrı bir bölüme alıyoruz.

AFİYET OLSUN…