cevizli kadayıf tarifi KOLAY CEVİZLİ KADAYIF TATLISI

898
kolay cevizli kadayıf tarifi

Kısa bir sürede hazırlayabileceğiniz, kolay cevizli kadayıf tarifi için arzuya göre ceviz yerine Antep fıstığı da kullanabilirsiniz.

Cevizli kadayıf tatlınızı görselde ki gibi tek kişilik porsiyonlar şeklinde hazırlamak istemezseniz.Uygun boyutta bir tepsi kullanarak da tarifi uygulayabilirsiniz.Bu şekilde hazırlanmış olan kadayıf tatlısını dilimleyerek servis edebilirsiniz.

Cevizli kadayıf tatlınızı kaymak yada dondurma eşliğinde ikram edebilirsiniz.

cevizli kadayıf tarifi

MALZEMELERİMİZ:
  • Yarım kilogram taze tel kadayıf
  • 1 kase ceviz (iri dövülmüş)
  • 250 gram tere yağı

cevizli kadayıf tarifi

YAPILIŞI:

Cevizli kadayıf tarifi için taze kadayıfları koparmadan bir birinden ayırıyoruz.

Tereyağı erittikten sonra ocağın altını kapatıyoruz.Hazırladığımız tel kadayıfların üzerine tere yağını ekleyip elimiz ile birbirine yedirerek tüm tel kadayıfa, tere yağının değmesini sağlıyoruz.

cevizli tel kadayıf tatlısı

Porsiyonluk olarak hazırlayacağımız cevizli kadayıf için uygun bir kase alıp kasenin dip kısmına bir miktar kadayıf koyuyoruz.Kasenin yarısını doldurmanız yeterli olacaktır.

Kullanacağınız kasenin iç kısmına uygun bir bardak ile yada uygun olan farklı bir şişenin dip kısmı ile kasenin içerisinde ki tel kadayıfın üzerine iyice bastırıyoruz.Tamamen ezilmiş olan tel kadayıfın üzerine ceviz parçalarından ekleyip üzerini tekrar tel kadayıf ile dolduruyoruz. Tamamen dolmuş olan kasenin üzerine bardak ile tekrar bastırarak tel kadayıfları iyice eziyoruz.

Hazırladığımız porsiyonluk cevizli kadayıfı kasesi ile birlikte ters çevirerek tepsiye aktarıyoruz.Tüm yağlanmış kadayıf bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 º fırında pişiriyoruz.

kadayıf tarifi

PÜF NOKTASI ⇒ Kadayıf tatlısının alt tarafı daha geç pişeceği ve  üst taraf daha çabuk pişecektir.Cevizli kadayıf tatlısı tepsisini fırının alt tarafına daha yakın koyarak pişirmenizi öneririm.

cevizli kadayıf tarifi

ŞERBET İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 2,5 su bardağı toz şeker
  • 2,5 su bardağı su
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

ŞERBET HAZIRLANIŞI:

Toz şekeri ve suyu tencereye aldıktan sonra kaşık ile bir iki defa karıştırıyoruz.Ocağın altını açıp şerbetimiz kaynayıp kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz.Şerbet kıvam aldıktan sonra limon suyunu ekleyip bir iki dakika daha kaynatıyoruz.Ocağın altını açıp şerbeti hafif soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.

Cevizli kadayıf tatlımız fırından çıktığı anda SICAK tatlının üzerine soğuğa yakın ILIK şerbeti kepçe yardımı ile döküyoruz.Tatlının şerbeti çekmesi için bir süre bekledikten sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…