ceviz reçeli tarifi-CEVİZ REÇELİ NASIL YAPILIR?

877
taze ceviz reçeli tarifi

Nefis ceviz reçeli tarifi için kullanacağımız cevizlerin mayısın son haftası ile haziran ayının en geç onuna kadar toplanmış olması gerekmektedir.

Haziranın onundan sonra cevizlerin sert kabuk kısımları oluşmaya başladığı için kullanacağımız cevizler reçel için uygun olmayacaktır.

Cevizleri kendiniz dalından toplamazsanız,satın alacağınız cevizlere kürdan batırarak reçel için uygun olup olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz.

Kürdan cevizin içerisine rahat bir şekilde batıyorsa cevizler reçel için uygun demektir.

Ceviz reçeli tarifi

MALZEMELERİMİZ:
  • 1 kilogram ceviz (kabuğu oluşmamış-olgunlaşmamış ceviz)
  • 1,5 su bardağı kireç kaymağı+3 litre su
  • 1,5 kilogram toz şeker
  • 7 su bardağı su
  • 10 adet karanfil
  • 1 adet çubuk tarçın
  • 2 çay kaşığı limon tuzu+su (eritmek için)

Ceviz reçeli nasıl yapılır?

PÜF NOKTASI ⇒ Nefis ceviz reçeli tarifi için cevizlerin kabuklarını soymaya başlamadan,mutlaka ellerinize eldiven takmanızı öneririm.(Ellerinizi boyamaması için.)

Cevizlerin kabuk kısımlarının çok ince bir kısmını soyuyoruz.Kabuklarını soyduğumuz olgunlaşmamış cevizlere üzerini 3 parmak kadar geçecek kadar su ekleyip ayrı bir bölüme alıyoruz.Suyun içerisinde toplamda 10 gün bekleyecek olan olgunlaşmamış cevizlerin günde üç dört defa suyunu değiştiriyoruz.

 ceviz tatlısı tarifi

9.GÜN KİREÇ KAYMAĞI İÇİN HAZIRLIĞA BAŞLAYABİLİRİZ

KİREÇ KAYMAĞI NASIL HAZIRLANIR?

Aktarlardan da rahatlıkla bulabileceğiniz 1 su bardağı kireci 3 litre suyun içerisine ekledikten sonra karıştırıyoruz.Su ile tamamen karışan kireci beklemesi için ayrı bir bölüme alıyoruz.

Bir süre beklettikten sonra (en az 6 saat) kirecin, suyun dibine çöktüğünü ve hafif berraklaşmış suyun üzerinde  bir tabaka oluştuğunu göreceksiniz.En üstteki ince tabakayı kaşık yardımı ile alıp atıyoruz.

Suyun dibindeki çökmüş kireci kaldırmadan berrak suyu ayrı bir kaba aktarıyoruz.Cevizleri kireç kaymağına yatıracağımız kireç kaymağı berrak (kireç tortusuz) su olacak fakat bu kısımda çok dikkatli davranmamız gerekiyor.

PÜF NOKTASI ⇒ 6 saat suyun içerisinde beklemiş kireç kaymağının en üstünde ki ince tabakayı alırken de,dipte ki kireç tortusunu suyun içerisine karıştırmadan berrak suyu ayrı bir kaba alırken de çok dikkatli olmamız gerekiyor.Kireç berrak suya karışıp suyun bulanık olmasını sağlarsa kireç kaymağına yatırdığımız meyveleri yakar.

Ceviz reçelinde bunu çok fazla anlayamasak da farklı meyvelerde kireç kaymağına yatırdığınız meyvelerin siyahlaştığını fark edebilirsiniz.

10. GÜNÜN SONUNDA:

Günde üç dört defa suyunu değiştirip yeni temiz suda 10 gün boyunca beklettiğimiz olgunlaşmamış cevizleri 10.günün sonunda tekrar bol su ile yıkıyoruz ve cevizleri kireç kaymağın da bekletmek üzere ayrı bir kaba alıyoruz.

Cevizlerin üzerini ortalama 3 parmak geçecek kadar hazırladığımız kireç kaymağından (berrak sudan) döküp ortalama 6-7 saat cevizleri kireç kaymağın da bekletiyoruz.

Kireç kaymağından çıkarttığımız cevizleri bol su ile en az 3-4 defa yıkıyoruz.Bol su ile yıkadığımız cevizleri tencereye alıp üzerini geçecek kadar su ekledikten sonra cevizleri kaynatıyoruz.Kaynayan cevizleri süzüp cevizleri kürdan yardımı ile bir kaç yerinden deliyoruz.10 adet karanfili cevizlerin delik yerlerine gelişi güzel bir şekilde batırıyoruz.

taze ceviz reçeli tarifi

ŞERBET HAZIRLAMAK İÇİN:

Tencereye 7 su bardağı suyu ve 1,5 kilogram toz şekeri aldıktan sonra kaşık yardımı ile karıştırıp ocağın altını açıyoruz.Ceviz reçeli tarifi için hazırladığımız şerbette ki toz şekeri tamamen eriyip , hafif kaynadıktan sonra içerisine cevizleri ve çubuk tarçını ekleyip şerbet,kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz. (Reçel kıvamı idealdir.)

Yarım çay bardağından az suyun içerisinde erittiğimiz limon tuzunu şerbetin içerisine ekleyip bir iki taşım daha kaynattıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Cevizleri şerbetinden de ekleyerek kavanozlara doldurduktan sonra kavanozun kapaklarını kapatıp ters çeviriyoruz.

AFİYET OLSUN…