Vişne reçeli tarifi nasıl hazırlanmalı?Püf noktaları nedir?

556
vişne reçeli,reçel tarif

Lezzetli vişne reçeli tarifi için kullanacağınız vişnelerin çekirdeklerini çıkartırken bu iş için özel olarak üretilmiş olan çekirdek çıkartma aletini kullanabilirsiniz.Buna benzer bir alet bulamadığınız bir anda vişne reçeli yapmak isterseniz kamış yada çengelli iğne kullanarak da pratik bir şekilde çekirdekleri ayıklayabilirsiniz.

Nefis vişne reçeli tarifi

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 kilogram vişne
  • 1,5 kilogram toz şeker
  • Yarım limon suyu

vişne ile yapılan tatlılar

Nefis vişne reçeli tarifi

YAPILIŞI:

Vişneleri bol su ile yıkadıktan sonra sap kısımlarını temizleyip çekirdeklerini ayıklıyoruz.

Toz şekeri tencereye aldıktan sonra üzerini bir parmak geçecek kadar su ekliyoruz.Toz şeker ve suyu koyulaşıp kıvam alıncaya kadar kaynatıyoruz.

Kaynayan su, şerbet kıvamını aldığında içerisine vişneleri ekleyip bir süre daha kaynatıyoruz.(2-3 taşım daha kaynaması yeterli olacaktır.)Ocağın altını kapatıyoruz.

Püf noktası :Vişne reçelini bu hali ile ortalama 3-4 saat bekletiyoruz.Bu işlemi yapmamızın sebebi meyvelerin şekeri iyice çekmesi ve kendi suyunu salmasını sağlamak içindir.

3-4 saatin sonunda tenceremizi tekrar ocağa alıp altını açıyoruz.Vişne reçeli istediğimiz kıvama gelene kadar kaynatıyoruz.Kıvamının olmasına yakın bir zamanda limon suyunu ekleyip bir iki taşım daha kaynatıyoruz.

Üzerinde oluşan köpüğü temizledikten sonra cam kavanozlara paylaştırıyoruz.

Hazırladığımız reçel soğuduktan sonra kavanozların altını kapatıp serin bir yerde saklayabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…