çilek reçeli tarifi nasıl hazırlanır? Püf noktaları nedir?

375
cilek receli , cilek receli tarifi , çilek reçeli ,

Mis kokulu çilek reçeli tarifi için kullanacağınız çileklerin çok yumuşak olmamasına dikkat etmelisiniz. Yumuşak olan çilekler pişme sırasında dağılarak reçelin görüntüsünü etkileyebilir.

Kullanacağınız çileklerin kalitesi reçeli oldukça fazla etkileyecektir. Çilek zamanında alacağınız kokulu ve küçük boyutta ki çilekler (dağ çileği) ile hazırlanan reçel çok daha lezzetli olacaktır.

Arzuya göre çileklerin saplarını ayıklayıp yıkadıktan sonra üzerine toz şekeri ekleyip ,bu şekilde bir gece bekletebilirsiniz. Bu şekilde hazırlandığında gece boyunca şeker ile tencerede bekleyen çilekler suyunu salacak ve toz şeker de iyice yumuşayacaktır. Daha az pişirerek ,kısa sürede kıvam alacaktır.

TAM KIVAMINDA REÇEL YAPMAK İÇİN,REÇEL YAPMANIN PÜF NOKTALARINI OKUYABİLİRSİNİZ…

çilekli tarifler

Tam kıvamında çilek reçeli tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:
  • 1 kilogram çilek
  • 1 kilogram toz şeker
  • Yarım limon suyu

cilek receli , cilek receli tarifi , çilek reçeli ,

çilek reçeli tarifi nasıl hazırlanır?

YAPILIŞI:

Çileklerin sap kısımlarını ayıkladıktan sonra bol su ile iyice yıkıyoruz. Suların süzülmesi için temiz çilekleri süzgece alıyoruz.

Çilek reçelini pişireceğimiz tencereye çilekleri aldıktan sonra üzerine toz şekeri ekliyoruz.

Tencereyi ocağa alıp,çok kısık ateşte pişirmeye başlıyoruz. Reçelin içerisinde ki toz şeker tamamen eriyinceye kadar kısık ateşte pişiriyoruz.

Meyveler suyunu salıp,toz şeker eridikten sonra ateşin ayarını arttırıp,  orta hararetli ateşte kıvam alıncaya kadar pişiriyoruz. Üzerinde oluşan köpükleri temizliyoruz.Kıvam almasına yakın limon suyunu ekliyoruz. Bir iki taşım daha kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz. Hazırladığınız çilek reçelini cam kavanozda saklayabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…