çekirdeksiz üzüm reçeli nasıl yapılır?Püf noktaları nedir?

988
üzüm reçeli,çekirdeksiz üzüm reçeli,reçel tarifi,reçel yapmanın püf noktaları

Yeşil çekirdeksiz üzüm reçeli için kullanacağınız üzümlerin tamamen yumuşamış veya renginde bozulma olan taneleri ayıklanması reçelin tadı ve kıvamında önemli bir rol oynayacaktır.

Yumuşamış olan üzüm taneleri pişerken daha çabuk dağılacaktır, üzüm reçelinin suyunda ki berraklığı etkilememesi adına daha sert yapıdaki üzümleri tanelerini kullanmanızı öneririm.

PÜF NOKTASI : Üzümün içinde barındırdığı su miktarı yüksek olduğu için , reçel yaptıktan sonra istediğiniz koyulukta olmadığını fark edebilirsiniz. Reçeli pişirdikten sonra sonra bir cam kaseye koyup bir süre buz dolabında bekleterek ,tamamen soğuduktan sonra kıvamını kontrol edebilirsiniz.Hazırladığınız üzüm reçeli istediğiniz kıvamda değilse kısa bir süre daha kaynatarak kıvam almasını sağlayabilirsiniz.

TAM KIVAMINDA REÇEL YAPMANIN PÜF NOKTALARI İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.

Yeşil çekirdeksiz üzüm reçeli tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:
  • 1 kilogram çekirdeksiz yeşil üzüm
  • 1 kilogram toz şeker
  • 1,5 çay bardağı su (klasik boy bardak)
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

üzüm reçeli,çekirdeksiz üzüm reçeli,reçel tarifi,reçel yapmanın püf noktaları

Yeşil çekirdeksiz üzüm reçeli tarifi

YAPILIŞI:

Çekirdeksiz yeşil üzümleri salkımından ayırıp suya basıyoruz.Suyunu süzdükten sonra bir kaç su daha yıkayıp,fazla sularının süzülmesi için kevgire yada süzgece alıyoruz.

Üzüm reçelini yapacağımız tencereye toz şeker ve suyu koyup ocağın altını açıyoruz. Toz şeker tamamen eriyip hafif kıvam aldığında çekirdeksiz yeşil üzüm tanelerini kaynayan şerbete ekliyoruz.

Üzümler pişerken yavaş yavaş şeffaflaşarak yumuşayacaktır.Üzümler yumuşayıp, reçelin kıvamı olmasına yakın limon suyunu ekleyip bir iki dakika daha kaynatıyoruz.

Pişen çekirdeksiz üzüm reçeli soğuduktan sonra cam kavanoza koyarak serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…