Balkabağı reçeli tarifi nasıl hazırlanır? KİREÇ KAYMAĞINDA

9
Balkabağı reçeli tarifi

Yapılışı biraz zahmetli olsa da ,yorulmaya değecek lezzette ki balkabağı reçeli tarifi hazır olduktan sonra buzdolabında saklamanızı öneririm,oldukça lezzetli olan bu çıtır kabak küplerini sadece kahvaltıda reçel olarak değil yemeklerden sonra da tatlı olarak servis edebilirsiniz.

Balkabağı reçeli tarifi için 

Malzemelerimiz
  • 1 kilo soyulmuş balkabağı
  • 1 kilo toz şeker
  • 2 adet çubuk tarçın
  • 150 gram sönmemiş kireç
  • 1,5 litre su
  • Yarım limon suyu

Balkabağı reçeli tarifi hazırlanışı

Kireç kaymağı yapımı; Kirecin üzerine yaklaşık 2 litre su dökün ve 1 gece bekletin. Gece boyunca kireç sudan ayrılarak dibe doğru çökecektir, bu üstte kalan kısma kireç kaymağı denir.

Kireç kaymağını, altında biriken kireci bulandırmadan, dikkatli bir şekilde başka bir kaba aktarın. Aktarırken hafif de olsa kireç suya bulaşırsa 1-2 saat daha kirecin tekrar dibe çökmesini bekleyin ve üstteki suyu tekrar dikkat ederek farklı bir kaba alın.

Bal kabaklarını iri küpler halinde dilimleyin ve hazırlanmış olan kireç kaymağına yatırın. Bu aşamada kabakların suya tam olarak batmasına dikkat edin. Gerekirse üst kısmına tabak veya farklı bir şey kullanarak, yerleştirebilirsiniz. Bal kabaklarını kireç kaymağın da ortalama 15-20 saat kadar bekletin.  Beklettiğiniz kabakları kireçten  iyice arındırmak için akan suyun altında yıkadıktan sonra  en az 4 saat kadar temiz bir suyun içinde bekletip,tekrar bir kaç defa daha  duruladıktan sonra süzün.

Bal kabaklarını bir tencereye alıp, su ekleyin ve yaklaşık 15-20  dakika haşlayıp süzün.

Bir buçuk litre suyu,toz  şekeri ve tarçını şeker eriyinceye kadar kaynatın. Şeker eridikten sonra bal kabaklarını da ekleyin. Kısık ateşte bal kabakları saydam bir görünüm alıncaya kadar pişirin. (Ortalama 1,5 saat) Bal kabakları pişip kıvam aldıktan sonra limon suyunu ekleyip 1-2 dakika daha pişirin ve ocaktan alın.Ilık hale geldikten sonra kavanozlara alabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…