oreolu pasta tarifi-PRATİK OREOLU YAŞ PASTA

10878
oreolu pasta tarifi

Hazırlanışı oldukça pratik olan oreolu pasta tarifi hazır hale geldikten sonra arzuya göre oreo bisküvi veya bitter çikolata parçaları ile süsleyerek sunum yapabilirsiniz.

♥ ♥ ♥ Oreolu pasta tarifini hazırlarken tarifte bulunan ganajı kullanmak istemezseniz. Ganaj kısmını hazırlamadan da pastanızı rahatlıkla tarife göre hazırlayabilirsiniz.

Oreolu pasta tarifi

PANDİSPANYA İÇİN MALZEMELERİMİZ:
 • 4 adet yumurta
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 2,5 çorba kaşığı un (tepeleme)
 • 1,5 çorba kaşığı kakao (tepeleme)
 • 4 çorba kaşığı süt
 • 1 paket kabartma tozu
 • 1 paket vanilya
PANDİSPANYA YAPILIŞI:

Yumurtaları ve toz şekeri çırpma kabına alıp beyazlaşıp kremsi bir hal alıncaya kadar mikser ile çırpıyoruz.Yumurtalı karışımın içerisine sütü ekledikten sonra bir iki defa daha karıştırıyoruz.Un,kakao,kabartma tozu ve vanilyayı aynı elekten eleyerek harmanlıyoruz.Pandispanya karışımımızın içerisine un karışımımızı ekliyoruz.Un topakları dağılıncaya kadar mikser ile çırpıyoruz.Pasta çemberimizi yada kelepçeli kalıbını margarin ile kaplayıp,hafif un serptikten sonra pandispanya karışımımızı kalıba aktarıyoruz.Önceden ısıtılmış 180 º fırında pişiriyoruz. Pandispanyayı fırından çıkartmadan mutlaka kürdan testi yapmayı unutmuyoruz.Batırdığımız kürdan temiz (hamur kalıntısı olmadan) çıktığında pandispanyayı fırından çıkartabiliriz.Pandispanyayı soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.

Oreolu pasta tarifi

KREMA KISMI İÇİN MALZEMELERİMİZ:
 • 3 paket krem şanti+süt tarifine göre hazırlanacak.
 • 250 gram labne
 • 1 büyük paket Oreo bisküvi
 • Bir parça bitter çikolata (arzuya göre)
KREMA HAZIRLANIŞI:

♥ ♥ ♥ Krem şantiyi tarifine göre hazırladıktan sonra oreolu pasta tarifimizin en üst kısmında kullanmak üzere yeteri kadar krem şantiden ayrı bir bölüme ayırıyoruz. ⇒(Oreolu pasta tarifi görselinde ki en üst krem şantili kısma bakarak,rahatlıkla kendinize göre göz kararı bir miktar ayarlayabilirsiniz.)

Kalan krem şantinin içerisine labneyi ekleyip hepsi tamamen karışıp pürüzsüz ve kremsi bir hal alıncaya kadar spatula ile karıştırıyoruz. Oreo bisküvileri ve bitter çikolatayı irili ufaklı olacak şekilde elimiz ile oldukça ufak hale getiriyoruz. Labneli krema karışımının içerisine ekleyip spatula ile karıştırıyoruz.

EN ÜST KISIMDA Kİ GANAJ İÇİN :
 • 50 gram bitter çikolata
 • 50 gram krema
GANAJ HAZIRLANIŞI:

Kremayı sos tenceresine aldıktan sonra ocağın altını açıp kremayı hafif ısıtıyoruz.Ocağın altını kapatıp içerisine bitter çikolata parçalarını atıyoruz.Devamlı karıştırarak çikolataların eriyip kremaya karışmasını sağlıyoruz.Soğuması için ayrı bir bölüme ayırıyoruz.

oreolu tarifler

PASTA İÇİN SON HAZIRLIK AŞAMASI:

Soğumuş olan pandispanyayı kenarlarından bıçak yardımı ile çemberinden/kalıbından ayırıyoruz.En üstteki kabarmış olan kısmı uzun bir bıçak ile keserek daha sonra kullanmak üzere elimiz ile ufalayarak yada rondo yardımı ile un haline getirip ayrı bir bölüme alıyoruz.

Pandispanyanın kalan kısmını iki eşit parçaya ayırıp ara kısmına hazırladığımız labneli krema karışımını düzgünce yayıyoruz.Kremanın üzerine diğer pandispanyayı koyuyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Yukarıda anlattığım pandispanyaların arasına krema koyma işlemini,pandispanyayı yaptığınız çemberin içerisinde yaparsanız daha rahat ve daha muntazam şekilli bir pasta elde edebilirsiniz.

PÜF NOKTASI ⇒ Hafif nemli bir pandispanya tüketmek isterseniz pandispanya dilimlerinin üzerine 2-3 çorba kaşığı süt yada şekerli su serperek nemlendirilebilirsiniz.

Oreolu pasta katlarımız tamamlandıktan sonra üzeri için bir miktar ayırdığımız krem şantiyi en üst kısma yayıyoruz ve üzerine bitter çikolata+krema ile hazırladığımız ganajı döküp düzeltiyoruz.

Ayrı bir bölüme ayırdığımız,ufalanmış keki tüm pastanın üzerine eşit şekilde yayıyoruz.Pastamızı bir süre dinlenmesi için buz dolabına alıyoruz.Dolaptan çıkarttığımız pastamızı Oreo ile arzuya süsleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…