Beze tarifi nasıl hazırlanır? Püf noktaları nedir?

13
beze tarifi,beze,beze kulesi

Püf noktalarını dikkate aldığınız taktirde ,yapılışı oldukça kolay olan beze tarifi için farklı  renklerde ki gıda boyalarını kullanarak doğum günlerinde, evde verdiğiniz partilerde veya baby shower partilerinde kullanarak, oldukça şık bir sunum elde edebilirsiniz.

PÜF NOKTALARI:

  • Yumurta akını mereng (katı) haline getirmek çok kısa ve kolay bir iş olmadığı için,mutlaka mikser kullanmanızı öneririm. Aksi taktirde yumurta beyazını istenilen sert kıvama getirmek için oldukça uzun bir çaba sarf etmeniz gerekebilir.
  • Bezelerin renkli olmasını istiyorsanız fakat renk vermek amaçlı dahi olsa gıda boyası kullanmak istemiyorsanız,beze karışımını sade olarak hazırlayarak beyaz klasik bezeler elde edebilirsiniz veya kahve,tarçın,kakao gibi ürünler ekleyerek hem farklı lezzet de hemde renkli bezeler hazırlayabilirsiniz.
  • Pudra şekeri yerine toz şeker de kullanabilirsiniz fakat toz şeker daha zor eriyeceği için çırpma süresini arttırmanız gerekecektir , bu da çırptığınız yumurta beyazlarının kıvamının bozulmasına sebep olabilir.
  • Sıkma torbasının ucuna farklı uçlar takarak,beze şekillerini çeşitlendirebilirsiniz. Beze karışımını tepsiye koyarken mutlaka sıkma torbası kullanmanızı öneririm. Şekilleri dolayısıyla oldukça şık sunumlar elde edebileceğiniz bezeleri mutlaka yağlı kağıt serilmiş bir tepsiye sıkıp pişirmenizi öneririm.
  • Beze karışımını mikser ile mutlaka düşük devirde ve devamlı aynı yöne çevirerek çırpmanızı öneririm.Aksi taktirde yumurta beyazları sulanarak istenilen kıvam elde edilemeyebilir.

beze tarifi,beze,beze kulesi

Beze tarifi için 

Malzemelerimiz:

  • 5 adet yumurta akı
  • 5 çay bardağı pudra şekeri
  • Yarım çay kaşığı tuz
  • Arzu ettiğiniz renkte gıda boyası (1- 2 damla yeterli olacaktır.)

Beze tarifi 

Hazırlanışı:

Yumurta aklarını ile sarıları dikkatli bir şekilde ayırdıktan sonra karıştırma kabına alın.Yarım çay kaşığı kadar tuz eklediğiniz yumurta beyazlarını mikserle düşük devirde çırpmaya başlayın. Pudra şekerini yavaş yavaş ekleyip beze karışımını mikserle yüksek devirde ortalama 20-25 kadar çırpın.

Bu kısımda yumurta beyazlı karışımın katı bir hal alması, kabı ters çevirdiğinizde hiç bir şekilde damlamadan kıvamının olduğu şekilde kalması önemli. Beze karışımını krema sıkma torbasına alın.  Bezeleri, yağlı kağıtla kapladığınız fırın tepsisine aralıklı olarak sıkın. Önceden ısıtılmış 100 º fırında, ortalama 80 – 90 dakika kadar pişirin. Oda ısısında soğuttuktan sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…