Kızarmış dondurma tarifi nasıl hazırlanır?Püf noktaları nedir?

571
kızarmış dondurma tarifi nasıl hazırlanır,evde dondurma yapımı,dondurma tarifi

Evde hazırlayacağınız kızarmış dondurma tarifi için sade kesme (sert) dondurma kullanmanızı öneririm. Dondurma toplarını kızarttıktan sonra damak zevkinize göre çikolatalı sos ile servis edebilirsiniz.

Kızarmış dondurma toplarını misafir için daha önceden hazırlamak isterseniz; sıvı yağda kızartma işlemine kadar olan tüm hazırlıkları sırası ile yapıp harca bulanmış dondurma toplarını derin dondurucuda beklettikten sonra kızartarak servis edebilirsiniz.

Kızarmış dondurma tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:

  • 500 gram dondurma
  • 2 adet yumurta akı
  • 1,5 su bardağı hindistan cevizi
  • Yarım su bardağı iri çekilmiş fındık içi
  • Yarım su bardağı mısır gevreği
  • 1 yemek kaşığı galeta unu
  • 1 yemek kaşığı esmer şeker
  • 1 çay kaşığı tarçın

Kızarmış dondurma tarifi nasıl hazırlanır?

Derin dondurucudan çıkartıp kısa bir süre oda ısısında beklettiğiniz kesme dondurmayı  ortalama 5-6 eşit parçaya kesin. Her bir dondurma parçasını avuç içinizde yuvarlayın. Düz bir tabağa aldığınız rendelenmiş Hindistan cevizine bulanmış dondurma toplarını çukur bir tabağa alın. Üzerini streç filmle kapladıktan sonra kıvam alması için derin dondurucuya kaldırıp ortalama 1 saat kadar bekletin. (Vaktiniz varsa bir saatten fazla bekletebilirsiniz.) İri çekilmiş fındık içi, mısır gevreği, galeta unu, esmer şeker ve toz tarçını bir blenderde karıştırıp küçük parçalar haline getirerek harmanlayın .Yumurta aklarını derin bir kapta bir çatal yardımıyla iyice çırpın. Derin dondurucudan çıkardığınız dondurma toplarını, öncelikle yumurta akına sonrasında kaplama harcına bulayın.Aynı işlemi bir kez daha tekrarladıktan sonra yeniden derin dondurucuya kaldırıp iyice donması için bekletin. Servisi öncesinde sıvı yağı derin bir tavada iyice kızdırın. Kızgın yağa atıp ara ara sallayarak 10-20 saniye gibi kısa bir süre kızarttığınız dondurmaları bekletmeden servis edin. (Sadece dış kısmı kızaracak kadar kısa bir süre dondurma toplarının kızarması için yeterli olacaktır.)

AFİYET OLSUN…