zencefil çayı nasıl yapılır? Faydaları nedir?

290
bal zencefil limon,zencefil cayi,zencefil çayı

Özellikle sindirim rahatsızlıklarına fayda sağladığı söylenen zencefil çayı grip olanlar tarafından da tüketilmektedir. Bin bir derde deva olan zencefilin içerisinde bulunan zingiber ve limonda bulunan pektin bileşeni birleştiğinde bakteriyel enfeksiyonların yayılmasını önlemeye yardımcı olduğu söylenmektedir. Bu sebep ile demlenen zencefilin üzerine ekleyeceğiniz limon suyu zencefil çayınızı daha da faydalı hale getirecektir.

Çocuklar ,hamileler , kronik hastalığı olan kişiler ve özellikle kan sulandırıcı ilaç içen kişilerin tüketmesi zararlı olduğu söylenen zencefili doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneririm…

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

MALZEMELERİMİZ:

  • 4-5 dilim taze zencefil
  • 1 fincan kaynamış su
  • Limon
  • Bal (arzuya göre)

bal zencefil limon,zencefil cayi,zencefil çayı

Taze zencefil çayı nasıl yapılır?

YAPILIŞI:

Kabukları temizlenmiş ve ince dilimlenmiş zencefilin üzerine kaynar suyu ekliyoruz. Ortalama 10 dakika kadar demlenmesi için bekliyoruz.

PÜF NOKTASI : Demlenme süresi uzadıkça zencefil, suya tadını daha çok verecektir. Bu şekilde daha acı bir çay elde edilecektir.

Zencefil çayı demlendikten sonra içerisine bir kaç damla limon ve bal ekleyerek tatlandırabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…

⇒ Yukarıda yazılmış olan bilgiler kesinlikle tedavi için yada hastalığı teşhis amaçlı VERİLMEMİŞTİR. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda öncelikle doktora danışıp,doktorunuzun verdiği reçete ile ilaçlarınızı kullanmalısınız… Yazılmış olanları tüketmeden yada uygulamadan önce mutlaka DOKTORUNUZA DANIŞINIZ. Bilinçsiz kullanılan bitkiler yada destekleyici ürünler size zarar verebilir.