meyveli su nasıl hazırlanır? Faydaları nedir?

473
meyveli su,detox suyu,toksin atıcı su

Diyet yapan ya da sağlıklı beslenmeyi hedefleyen bir çok insanın elinde gördüğümüz yeni trend içeceklerden meyveli su karışımları, evde kendi başınıza yapabileceğiniz ve tatlı krizlerinizi ya da yeme ataklarınızı siz fark etmeden çözecek bir içecek aslında.

Meyveli su nasıl hazırlanmalı?

Meyveli sular hangi meyve ile yapılır? sorusu en çok aldığımız sorulardan biri. Aslında meyveli suda kullanılacak meyve, suyu ne kadar sürede tüketeceğinize bağlı olarak seçilebilir. Ama en doğru seçim elbette aromatik olarak kuvvetli meyvelerin seçilmesi olacaktır.

Meyveli suların kısa tarifini vermek gerekirse, ortaya çok fazla sayıda meyveli su tarifi çıkabilir.

Bir örnek vermek gerekirse, eğer çilek meyvesini seviyorsanız ve suyunuzu 1-2 saat içerisinde tüketecekseniz, 1 litre suya 4 küçük çilek gibi bir ölçü kullanabilirsiniz. Çilekli suyun içine bir adet güzelce yıkanmış bir tarçın çubuğu da ekleyebilirsiniz. Hatta eğer seviyorsanız biraz mayhoş bir tat olarak da 1 ince dilim limon da ekleyebilirsiniz meyveli suyunuzun içine. Bu aslında, sizin gün içinde tüketeceğiniz suyun yalnızca bir bölümünü oluşturur.

meyveli su,detox suyu,toksin atıcı su

Meyveli su ne işe yarar?

Meyveli sular, sizin kan şekerinizin hızla düşmesi ya da çıkmasını dengeler. Meyveli suların içerisine ekleyeceğiniz çubuk tarçın ani tatlı krizlerini engellemeye yardımcı olacaktır.

Meyveli su, suyu daha kolay ve hatta keyifle tüketmenize yardımcı olur. Orta tempoda hayata sahip bir kadının ortalama alması gereken su miktarı minimum 2 litredir.

Bu 2 litreyi tüketmek size zor geliyorsa, suyunuzun yarısına sevdiğiniz aromatik bir meyveyi ekleyebilirsiniz. Mesela elma dilimleri ve limon koyarsanız, uzun süre tokluk hissi duyarsınız. Bu da sizi gereksiz yemeklerden  hatta ana yemek saatlerinde de büyük porsiyonlardan korur.

Meyveli suları, eğer yoğun olarak spor yapıyorsanız, spordan sonra tüketmenizi tavsiye ederiz. Spordan sonra, suyunuzun içindeki meyve sizi yavaş yavaş dengeye sokarak enerji vermeye devam edecektir. Eğer koşturmalı bir gün sizi bekliyorsa, sabahtan itibaren elma, armut dilimleri olan tarçın çubuklu suları tüketebilirsiniz. Eğer kendinizi çok keyifsiz hissediyorsanız da çilekli ve tarçınlı suyu tercih edebilirsiniz. Eğer aromasından hoşlanıyorsanız sularınıza taze nane yaprakları da ekleyebilirsiniz.

Meyveli sularınızı plastik şişeler yerine marketlerde bulabileceğiniz cam şişeleri de kullanabilirsiniz.