köpüklü Türk kahvesi nasıl yapılır?

2308
köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır

Hatırı en büyük ikramlık köpüklü Türk kahvesi…Bol köpüğü ile bir fincana 40 yıllık hatır sığdıran geleneksel lezzet Türk kahvesi…

Bol köpüklü Türk kahvesi yapmanın püf noktaları nedir?

Acil dönemler için paketlenmiş olarak satılan kahveleri kullanabiliriz,fakat taze çekilmiş kahve ile yapılan kahve favoridir… 🙂

 ♥ KAHVENİN TAZE OLMASI ÇOK ÖNEMLİ…

Bol köpüklü kahve yapmak için kullanacağınız kahvenin tazeliği ve kalitesi çok önemli,mutlaka her defasında az miktarda taze çekilmiş Türk kahvesi almanızı öneririm.Aldığınız kahveyi uygun şartlarda muhafaza edemezseniz kahvenin kokusu değişmeye başlar ve bayatlar.Bu şekilde bayatlamış bir kahve ile de bol köpüklü tam kıvamında lezzetli bir kahve keyfi imkansız olur.

♥ Kahvenizi nemden,kokudan uzak, hava almayacak,cam bir saklama kabının içerisinde ağzı kapalı olarak muhafaza etmelisiniz.

 ♥ KLORSUZ VE SOĞUK SU İLE HAZIRLANMALI…

Kahveyi pişireceğimiz su oldukça önemlidir.Oldukça soğuk ve klorsuz su ile hazırlanan kahvenin köpüğü ve lezzeti çok daha farklı olacaktır.Klorsuz su için musluktan akan su yerine kahvenizi hazır şişe su veya arıtılmış su kullanarak hazırlayabilirsiniz.

kahveli kurabiye tarifi

 ♥ KAHVEYİ TÜKETECEĞİNİZ BARDAK TEMİZ VE KURU OLMALI…

Kahvenizi hazırlarken cezveye fincan ile ölçülü bir şekilde su koyulur sonrasında ise pişirdiğimiz kahve, ölçü olarak kullandığımız fincana koyularak servis edilir. 🙂 Sakın yapmayın,büyük hata. 🙂 Ölçü için kullandığımız bardağın içerisinde ki tüm suyu cezveye aktarsak da içerisinde ki kalan bir iki damla su bile kahvenin köpüğünün dağılarak bozulmasını sağlayacaktır.Ölçü fincanı kullandıktan sonra ayrı bir bölüme alın,pişirdiğiniz kahveyi temiz ve kuru bir fincana aktararak servis edin.

 ♥ DAHA YUMUŞAK KIVAM İÇİN ATEŞE KOYMADAN ÖNCE ORTALAMA 30 SANİYE KARIŞTIRIN…

Kahve,toz şeker ve SOĞUK suyu cezveye koyduktan sonra çay kaşığı yardımı ile ortalama 30 saniye kadar karıştırmalıyız.Tamamen karışmış olan kahveyi ocağa alıp oldukça kısık ateşte pişirmeye başlamalıyız.

közde türk kahvesi

 ♥ MANGALDA KÖZÜN İÇERİSİNDE PİŞEN KAHVENİN TADI NEDEN FARKLI ?

Mangalın içerisinde köze gömülmüş cezvede pişen kahvenin tadı gerçekten bambaşkadır,köpüğü de tabi.Bunun sebebi bakır cezvede soğuk su ile her yere eşit ısı alarak pişiyor olması.Tabi en önemli etken kor bir alanda değil de köz de pişmesi yani ağır ateşte pişen kahvenin lezzeti.En az köz de pişen kahve kadar lezzetli bir kahveyi evde hazırlayabilmek için mutlaka ⇒ oldukça SOĞUK SU kullanarak ve KISIK ATEŞTE kahvenizi yavaş yavaş  pişirmenizi öneririm.

 

♥ KAHVE PİŞERKEN KARIŞTIRMAMALIYIZ…

Malzemelerimizi cezveye aldıktan sonra ortalama 30 saniye kadar karıştırarak tüm malzemelerimizi karıştırmıştık.Cezveyi ocağa aldıktan sonra pişme sırasında karıştırmamalıyız.Tam kabarma sırasında karıştırdığımız kahvemizin köpüğü sönme yapabilir.

 ♥ PİŞEN KAHVEYİ FİNCANA AKTARIRKEN ÇOK YAVAŞ OLMALIYIZ…

Kahveyi fincana yada fincanlara aktarırken oldukça nazik davranmalıyız.Yavaş bir şekilde fincanın kenarından dökmeliyiz.Fincanın tam orta kısmından ve hızlı bir şekilde dökersen köpükte sönme veya dağıma yaşanma riski oldukça yüksektir.

 ♥ CEZVEDE Kİ KAHVENİN KÖPÜĞÜNÜ FİNCANLARA EŞİT ŞEKİL DE DAĞITMALIYIZ…

Cezve de pişen kahvemiz hafif kabarmaya başladığında köpüğü çay kaşığı yardımı ile fincanlara eşit şekilde dağıtmalıyız.Pişirirken daha fazla köpürmesi için beklerseniz,köpük bir anda sönebilir.

Köpükler eşit miktarda dağıtıldıktan sonra kalan kahve tekrar pişirildikten sonra fincanlara eşit şekilde dağıtılarak servis edilir.

 ♥ MÜMKÜNSE BAKIR CEZVE KULLANIN…

Kahvenin ağır ateşte pişmesi önemli olduğu için çabuk kaynamasını engellemek amaçlı kalın tabanlı bir cezve kullanmanızı öneririm.

köpüklü türk kahvesi nasıl yapılır

♥ KONUKLARINIZA KAHVENİZİ NASIL ALIRSINIZ DİYE SORDUĞUNUZ DA YANDAN ÇARKLI CEVABINI ALIRSANIZ 🙂

Sade hazırlanmış kahvenin yanına konulmuş kesme şeker ile birlikte servis edilmesini istiyor demektir. 🙂 Bu şekilde söylenmesinin sebebi ise eski zamanlarda araba vapurlarının yanında ki çarka benzetilmesiymiş 🙂 Artık günümüz de kesme şekerin yerini ise lokum veya çikolatalar almış durumda 🙂 Bu şekilde kahve ikram edeceğiniz konuğunuzun kahvesini sade pişirdikten sonra arzuya göre yanına kesme şeker,çikolata veya lokum ekleyerek servis edebilirsiniz.

Bol köpüklü Türk kahvesi için malzemelerimiz:

  • 1 kahve fincanı KLORSUZ,SOĞUK su
  • 2,5 – 3 çay kaşığı taze çekilmiş Türk kahvesi
  • 2 çay kaşığı toz şeker (orta kahve için)

HAZIRLANIŞI:

Yukarıda yazan tüm püf noktalarına dikkat edecek şekilde tüm malzemelerimizi cezveye alıp ortalama 30 saniye karıştırdıktan sonra ağır ateşte yavaş yavaş pişiriyoruz.

Sevdiğiniz kişilerle sevgi,saygı ve bol muhabbet eşliğinde sağlıkla içmeniz dileği ile 😉

AFİYET OLSUN…