Cappuccino nasıl yapılır? Püf noktaları nedir?

77
cappuccino nasıl yapılır,cappuccino,kapuçino

Cappuccino hakkında;

Cappuccino nasıl yapılır ve püf noktaları hakkında bilgi almadan önce cappuccino ile ilgili kısaca Latte’ye benzeyen bir espressolu kahvedir diyebiliriz. Cappuccino hazırlamak için sıcak süt ve süt köpüğü gerekmektedir. Ancak sütün ısıtılması ve dokusu itibarıyla Latte’den farklıdır.

Cappuccino adı, Capuchin isimli rahiplerden gelmekte olduğu söylenmektedir. Cappuccino, espresso makinalarının yaygınlaşmasıyla bugünkü halini almıştır. Avrupa dışında popüler olması ise 2. Dünya Savaşı ile başladığı söylenmektedir.

Kahve yapımında kullanılan makinelerin yaygınlaşması ile bugünkü görüntüsüne ulaşmıştır. Bu kahvenin yapılması için süt, süt köpüğü ve tarife uygun miktarda espresso gerekir. İşin püf noktası burada hem espresso’nun miktarını iyi ayarlamak hem de sütün köpüğünü iyi yapmaktır. Süt köpüğü iyi bir şekilde tam kıvamında ayarlanmazsa yaptığımız Cappuccinonun pek bir anlamı olmaz. Bu anlamda latte kadar sade olmaması nedeni ile hem de espresso ile latte arasında bir sertlik arayanlar için Cappuccino tercih edilmesi gereken bir kahvedir. Soğuk bir kış gününde uzman bir barista’nın süt köpüğü üzerine  şekiller resmederek servis ettiği sıcak, güzel bir Cappuccinodan daha keyifli bir şey olamaz.

cappuccino nasıl yapılır,cappuccino,kapuçino

Makinada cappuccino Nasıl Yapılır?

Önce makinenin buhar çubuğu yardımı ile cezveye koyduğumuz soğuk süt köpürtülür. Köpürtülen cezvede ki süt bir kenarda dinlenmeye bırakılırken değirmenden 7 gr. kahve çekilir. Kaşıktaki kahve sıkıştırıldıktan sonra makineye takılır.  Fincanının 1/3 ’ü kadar kahve eklenir. Geri kalan fincandaki kısma 1/3 ’ü sıcak süt ve 1/3 ’ü köpük konulur. Üzerine rende çikolata veya toz kakao konulabilir.

NOT: Köpüğü hazırlarken doğru oranı tutturmak zor olduğundan, cappuccino en zor yapılan espressolu içeçeklerden biri olarak kabul edilir. Eğer cappuccino normalden çok sütle yapılırsa cappuccino chiaro (ıslak cappuccino), az sütle yapılırsa cappuccino scuro (kuru cappuccino) denir.

Evde Cappuccino Nasıl Yapılır?

Kafeler de içtiğiniz cappuccino lezzetini evde de kavuşmak istiyorsanız, öncelikle espresso hazırlayabilen bir kahve makineniz olması gerekir.

Sonrasında yukarıdaki  tarif de gösterilen adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Eğer bir espresso makineniz yok ise, ne yazık ki gerçek anlamda bir cappuccino yapamazsınız.

Hazır (paket) Cappuccino Nasıl Yapılır?

Hazır cappuccino yapmak son derece kolaydır.
– Suyu kaynatın.
– Su fokurdamaya başlayınca ısı kaynağından uzaklaştırın ve 1 dakika kadar bekletin.
– Sonrasında, önce hazır  granül karışımı bir fincana boşaltıp sonra üstüne sıcak suyunuzu ekleyin ve karışımı karıştırın.Üst kısmının köpük olması için granül kahvenin üzerine yarım fincan su koyup kaşık ile iyice karıştırın. Bardağın tamamını doldururken suyu hafif yüksekten dökerek üst kısmının daha yoğun köpük olmasını sağlayabilirsiniz.

damla çikolatalı kurabiye tarifi,kurabiye

Kahvenizin yanında damla çikolatalı kurabiye (cookie) olmazsa olmaz diyenlerdenseniz damla çikolatalı kurabiye tarifine göz atabilirsiniz.