Boza nasıl yapılır? NEFİS BOZA TARİFİ

3978

Bozayı çok seven biri olarak  boza nasıl yapılır? ♥ Başlıklı nefis boza tarifini denemenizi öneririm. Hazırladığınız bozayı üzerine tarçın serptikten sonra leblebi ile servis edebilirsiniz.

EVDE NEFİS BİR BOZA NASIL YAPILIR?

BOZA İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

  • 3 su bardağı bulgur (pilavlık)
  • 1 su bardağı toz şeker (mayalanması için)
  • 1 çay bardağı boza ( mayalanması için)
  • 1,5 litre su

→ Mayalanma işlemi olduktan sonra eklenmesi için arzuya göre:

  • Toz şeker
  • Ilık su

boza-nasıl-yapılır

Boza nasıl yapılır ?

HAZIRLANIŞI:

Tencereye 1,5 litre suyu ve pilavlık bulguru ekledikten sonra ocağımızın altını açıyoruz.Bulgur tamamen yumuşayıp ,püre haline gelinceye kadar pişiriyoruz.Bulguru pişirirken özellikle iyice yumuşadıktan sonra devamlı karıştırmalıyız ki dibi tutmasın.Bulgur iyice koyulaşıp püre halini aldıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.Pişmiş bulgura, ocağı kapattıktan sonra 1 su bardağı toz şekeri ekleyip bir kaç defa karıştırıyoruz.

Tenceremizi ayrı bir bölüme alıp,soğuması için bekliyoruz.Pişirdiğimiz bulgur,yoğurt mayalamak için uygun olan sıcaklığa geldiğinde (parmağınızın dayanacağı ısıya geldiğinde) 1 çay bardağı bozayı mayalamak için bulgur tencerenin içerisine ekleyip karıştırıyoruz.Tencerenin kapağını kapatıp,dış kısmını bir örtü ile sarıyoruz.(Yoğurt mayalama işleminde ki gibi) Bu halde 7 – 8 saat beklemesi gerekiyor.

Mayalanmış boza karışımını ilk önce kevgirden geçiriyoruz. (Bu kısımda bulgurları kaşık ile ezerek tüm bulgurları iyice ezmiş olmamız gerekmektedir.)

Kevgirden geçirdiğimiz boza karışımını büyük bir tencereye koyup ,tekrar örtü ile sararak mayalanmanın devamı  için 4 -5 saatte bir karıştırarak bekliyoruz. Bu sırada koyulaşan kıvamı açmak için her defasında yeteri kadar  su ekliyoruz.Suyu çok fazla kullanmamanızı öneririm,her kullandığınızda sadece boza kıvamını tutturana kadar sıcağa yakın ılık su eklemeniz yeterli olacaktır.1 gün boyunca bu işlem devam edecektir.

İyice mayalanmış bozayı tel süzgeçten geçiriyoruz.Tel süzgeçte tamamen sıvı hale gelip tüm bulgur kabuklarından ayrılmış bozayı tekrar tencereye alıyoruz.

boza-nasıl-yapılır

Bu kısım tamamen arzuya kalmış bir şekilde ayarlanacaktır:

Bozanın daha sıvı olmasını istiyorsanız,arzuya göre istediğiniz kıvama gelinceye kadar sıcağa yakın ılık su ekleyebilirsiniz.Hazırladığınızın bozanın şekerini tadarak ,istediğiniz tada gelinceye kadar arzuya göre toz şeker ilave edebilirsiniz.(Ortalama 3 su bardağı toz şeker eklemenizi öneririm.)

Hazırladığımız bozayı,şekerin eşit miktarda dağılması için iyice karıştırıyoruz. Tencerenin kapağını kapatıp şekerin iyice eriyip ,son kez boza karışımının özleşmesi için ortalama 3-4 saat kadar daha bekliyoruz.

EKŞİ BOZA SEVİYORSANIZ…

Hazırladığımız boza karışımını 3-4 saatten daha fazla bekletmeniz gerekmektedir.Arada bir tadını kontrol ederek,istediğiniz tada gelene kadar bekledikten sonra tüketebilirsiniz…