sıcak helva yapımı : FIRINDA TAHİN HELVASI TARİFİ

2834
sıcak helva yapımı,fırında helva,güveçte helva

Hazırladığınız fırında tahin helvasını, sıcak helva yapımı görselinde ki gibi hazırlayarak sevdiklerinize ikram etmek isterseniz,fırından çıkarttığınız helvanın üzerine marketlerden de bulabileceğiniz hazır çikolata sostan dökebilirsiniz.Daha farklı bir lezzette sıcak helva hazırlamak isterseniz,helva karışımının içerisine bir çay kaşığı tarçın ekleyerek pişirebilirsiniz.Balık sonrası en iyi giden tatlı olarak da ün salmış olan nefis fırında tahin helvası için daha baskın limon tadı arzu edenlerdenseniz, hazırlayacağınız helva karışımının içerisine yarım limonun kabuğunu rendeleyerek ekledikten sonra pişirebilirsiniz.Fırında tahin helvası yapımı için güveç kullanmak istemezseniz,ısıya dayanıklı (fırın için uygun) olan herhangi bir fırın kabı kullanabilirsiniz.

SICAK HELVA YAPIMI İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

  • 500 gram tahin helvası (sade)
  • 1 çay bardağı süt
  • 1 yemek kaşığı tere yağ
  • Yarım limon suyu

sıcak helva yapımı,fırında helva,güveçte helva

SICAK HELVA

YAPILIŞI:

  1. Helvayı elimiz ile parçalıyoruz.
  2. Parçalanmış helvaların üzerine süt döktükten sonra çatal yardımı ile parçalanmış helvaları sütün içerisinde eziyoruz.
  3. Sütlü helva karışımının içerisine limon suyu ve tere yağı da ekledikten sonra tamamen homojen bir karışım elde edinceye kadar karıştırıyoruz.
  4. Hazırladığımız helva karışımını ortalama bir iki cm yükseklikte olacak şekilde güveçlere paylaştırıyoruz.
  5. Önceden ısıtılmış 180 fırında üzeri kızarıncaya kadar (ortalama 7-8 dakika) pişiriyoruz.
  6. Fırından çıkarttıktan sonra ayrı bir bölüme aldığımız sıcak helvamız,hafif ılık hale geldikten sonra servis edebilirsiniz.

Sıcak helva yapımı için püf noktası: Fırında helva yapımı için fırının önceden ısıtılmış olması önemlidir.Fırını kullanmaktaki amaç helvanın üzerinin kızarmasını sağlamak olduğu gibi iç kısmının da sıcak olmasını sağlamaktır.Fırını önceden ısıtıp kullanmak yerine sadece ızgara kısmını kullanırsanız,helvanın iç kısmı soğuk kalabilir.Bu şekilde hazırlayacağınız sıcak helvanın kıvamı da istediğiniz gibi olmayabilir.

Hazırladığınız sıcak helva karışımını fırın kaplarına doldururken 1-2 cm yükseklik olacak şekilde doldurmaya dikkat etmeliyiz.Fazla doldurulan fırın kabında ki helva karışımının üzeri hemen kızarsa da sıcaklık helvanın içerisine etki etmeyeceği için sıcak helvanın iç kısmı soğuk kalabilir.

Fırında pişen sıcak helvanızı,fırının kapağını açmadan sık sık kontrol etmenizi öneririm.Çabuk pişen bir tatlı çeşidi olduğu için sık sık kontrol edilmesi özellikle üst kısmının yanmasını engelleyecektir.

AFİYET OLSUN…