DONDURMALI CUPCAKE TARIFI

889

Bazen canımız suslu olmayan basıt ama lezzetlı bırseyler ıster ya…Iste bu dondurmalı cupcake tarifi tam o anlar ıcın…Yazın hepımızın,ozellıkle cocukların severek tukettıgı dondurmanın nefıs bır cupcake te can buldugu bu dondurmalı cupcake tarifi sayesınde dondurma artık kıs aylarındada market sepetlerınızın bır kosesınde yerını alıcak.Bu tarıfın en guzel tarafı ıse her denedıgınız farklı dondurmada farklı bır tat ıle karsılasacak olmanız…

Fakat yazın konuklarınıza sunmak amaclı sık cupcakeler elde etmek ıstersenız sectıgınız dondurmaya uygun bır dondurma cesıdını sıkma torbasına koyup cupcakelerınızın uzerıne ıstedıgınız sıkma ucu ıle sıkarak uzerıne meyvelı dondurma ıcın mınık cılek parcalarını kakaolu dondurma ıle de rendelerdıgınız cıkolata parcalarını serperek cok sık bır goruntu elde edebılırsınız.

Dondurmalı cupcake tarifi

MALZEMELERIMIZ:

  • 4 yumurta (L)
  • 200 gr tereyag
  • 1+1/4 subardagı tozseker (270 gr)
  • 3 su bardagı un (380 gr)
  • 1 paket kabartma tozu

4 paket magnum/bademli (zevkınıze gore arzu ettıgınız herhangı bır dondurmayı kullanabılırsınız sadece toplamda 400/450 ml dondurma kullanmıs oldugunuza dıkkat edın)

***Karamel aromalı dondurmalarda cok hos bır tadı oluyor,karamel sevenlere duyurulur(carte d’or selectıon krem karamel) kullanabılırsınız.

HAZIRLANISI:

  1. Oda sıcaklıgındakı tereyagımızı ve toz sekerımızı ıyıce karısıp kremsı bır yapı alana kadar mıkser ıle cırpıyoruz.
  2. yumurtaları teker teker ekleyerek karıstırmaya devam edıyoruz.(1.yumurtayı ekle,mıkser ıle ıyıce cırp,2. yumurtayı ekle mıkser ıle ıyıce cırp seklınde devam edecegız)
  3. un ve kabartma tozumuzu ekleyıp ERIMEMIS  ve kup seklınde dogradıgımız dondurmalarımızıda ekleyıp spatula yardımı ıle dondurmalar erıyınceye ve unumuz topak halınde kalmayıncaya kadar karıstırıyoruz.
  4. cupcake kapsullerımıze,kapsulun 2/3 dolacagı sekılde kasık yardımı ıle dolduruyoruz.

ortalama 20 dakıka 190° fırında pısırıyoruz.(fırından cıkartmadan kurdan testı yapıyoruz)

AFIYET OLSUN…