Vişne ve espresso aromalı kek topları nasıl hazırlanır?

1907
lolipop kek,vişneli kek topları tarifi,cakepops

Nefis vişne ve espresso aromalı kek topları tarifini hazırlarken hazır kek kullanmak istemezseniz arzuya göre evde kendi yaptığınız keki de kullanabilirsiniz.Evde yapılmış fakat tüketilmemiş olan kalan kekleri değerlendirmek için muhteşem bir tarif olan kek topları tarifini hazırlarken damak tadınıza göre istediğiniz kahveyi kullanarak farklı lezzette nefis tatlı atıştırmalıklar hazırlayabilirsiniz.

Vişne ve espresso aromalı kek topları tarifi için 

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 paket kakaolu hazır kek
  • 1 paket krema
  • 2 çorba kaşığı espresso (Arzuya göre farklı çeşitte bir kahve de kullanılabilir.)
  • Yarım su bardağı dövülmüş fındık
  • 10 adet vişne (çekirdeksiz)

Vişne ve espresso aromalı kek topları tarifi

YAPILIŞI:

Kremayı sos tenceresine aldıktan sonra ocağın altını açıp hafif ısıtıyoruz,ısınan kremanın içerisine kahveyi ekleyip iyice karıştırıyoruz.Kahve kremanın içerisinde tamamen eridikten sonra kremayı soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.

Hazır keki parçalayıcı yardımı ile un haline getirdikten sonra un haline gelen keki hamur yoğurma kabına alıyoruz.

Un halinde ki kekin üzerine çok küçük doğradığımız vişneleri,dövülmüş fındığı ve kremayı ekleyip yoğuruyoruz.

PÜF NOKTASI: Kullandığınız kekin boyuna göre (küçük boyutta bir kek kullanıldı ise) şekil veremeyecek yumuşaklıkta bir hamur elde edebilirsiniz.Bu gibi bir durum ile karşılaşırsanız bir miktar daha kek yada dövülmüş fındık ekleyerek yoğurmaya devam edebilirsiniz.

Hazır hale gelen vişne ve espresso aromalı kek topları hamurundan ortalama ceviz büyüklüğünde parçalar kopartarak yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine diziyoruz.Tüm kek topları hazır olduğunda,kek toplarının kendini çekmesi için buzdolabına kaldırıyoruz.

lolipop kek,vişneli kek topları tarifi,cakepops

Dış kaplama için 

MALZEMELERİMİZ:

  • 200 gram kuvertür çikolata
  • Kakao,fındık,yenilebilir süs

DIŞ KAPLAMA KISMI İÇİN:

Kuvertür çikolatayı benmari usulü erittikten sonra kek toplarının dış kısımlarını erittiğimiz çikolataya batırıyoruz.Fazla çikolatanın akması için çikolata kaplı kek topunu ortalama 1-2 saniye kadar çatalın üzerinde tutuyoruz.

Damak tadına göre kakao yada fındığın içerisine atıp çikolatanın da üzerini kapladıktan sonra hazır hale gelen vişne ve espresso aromalı kek toplarını yağlı kağıt ile kaplanmış tepsiye diziyoruz.

Dış kısımda ki çikolatanın donması için kek toplarını buzdolabına kaldırıyoruz.Çikolata kısmı donduktan sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…