profiterol tarifi ile PARİS BREST NASIL YAPILIR?

741
paris brest tarifi

Tüm püf noktaları ile rahatlıkla hazırlayabileceğiniz profiterol tarifi ile nefis Paris brest’i hazırlamak istemezseniz aynı tarif ile top hamurlar hazırladıktan sonra klasik profiterol de yapabilirsiniz.

profiterol tarifi ile Paris brest nasıl yapılır?

ŞUALE (şu) HAMURU İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

 • 100 gram margarin
 • 4,5 çorba kaşığı un (120 gram)
 • 1 çorba kaşığı toz şeker (tepeleme)
 • Yarım su bardağı süt
 • Yarım su bardağı su
 • Yarım çay kaşığı tuz
 • 3 – 4 yumurta (Yumurtanın boyutuna göre kıvam için ayarlanacaktır.)
 • 1 paket vanilya

ŞUALE (şu) HAMURU HAZIRLANIŞI:

Tencereye margarini,toz şekeri,tuzu,su ve sütü ekleyip ocağın altını açıyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Sıvı oranı toplamda 1 bardak kullanılacaktır.Suyun ve sütün miktarını ayarlamak için aynı bardağı kullanmamız gerekmektedir.Hamuru bu şekilde süt ve su karışımı ile hazırladığımızda hamur daha lezzetli olmaktadır.Arzuya göre sadece 1 bardak su da kullanarak şuale hamurunu hazırlayabilirsiniz.

Karışımımız kaynadığında unu ekliyoruz.Unu eklemeye başladığımız andan itibaren hızlı bir şekilde karıştırarak unun topak olmasını önlememiz gerekmektedir.Unu ekledikten sonra ocağımızın ateşini kısarak ortalama 10 dakika kadar pişiriyoruz.(devamlı karıştırarak)

Ocağın altını kapatıp tenceremizi ayrı bir bölüme alıyoruz.(Yumurtaları eklediğimizde yumurtaların hamurun içerisinde pişmemesi için hamur karışımının ılık hale gelmesi gerekiyor.)

Unlu hamur karışımı hafif ılık hale geldiğinde devamlı tel çırpıcı ile (yada eliniz ile) karıştırarak teker teker yumurtaları ve vanilyayı ekliyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Unlu karışıma yumurtaları mutlaka birer birer kırıp karıştırmamız gerekiyor çünkü kullanılan yumurta boyları her zaman değişiklik gösterecektir.Aynı zamanda kullanacağımız unun kuvvetli oluşu yada hamurun iyi pişmiş yada pişmemiş oluşu yumurta adetini azaltır veya çoğaltır.Yumurtaları devamlı karıştırarak teker teker kırarsanız kıvamı rahatlıkla ayarlayabilirsiniz.

 profiterol nasıl yapılır

ŞUALE (şu) HAMURUNA KAÇ ADET YUMURTA EKLEMEMİZ GEREKTİĞİNİ NASIL ANLARIZ?

Hamurun yapışkanlık oranı ile bunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.Tel çırpıcı ile çırparak yumurta eklediğimiz hamuru her yumurtayı eklemeden önce hamuru eliniz ile kontrol edebilirsiniz.Hamur toplu bir şekilde elinize yapışıyorsa hamurun kıvamı tamdır.Hamurun bazı bölümleri ele yapışıyor bazı bölümleri ise yapışmıyorsa kontrollü bir şekilde yumurta kırmaya devam edebilirsiniz.

HAMUR KIVAMINI AYARLADIKTAN SONRA…

Kullanacağımız tepsiyi yağlı kağıt ile kaplıyoruz.Hazırladığımız hamuru sıkma torbasına aktarıp hamurdan simit şeklide halkalar yapıyoruz.Önceden ısıtılmış 180 º fırında pişiriyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Pişme esnasında fırının kapağını açmamız gerekiyor.Kapak açıldığında fırının içerisine giren soğuk hava kabaran hamurun çökmesine neden olabilir.Ortalama 30 dakika pişmesi yeterli olacaktır fakat bu fırınlara göre farklılık gösterebilir,üzeri hafif pembeleştikten sonra fırının kapağını açarak kontrollerini yaparak pişirebilirsiniz.

DOLGU KREMASI İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

 • 3 adet yumurta
 • 4 çorba kaşığı un
 • 7 çorba kaşığı toz şeker
 • Yarım litre süt
 • 1 paket vanilya

DOLGU KREMASI YAPILIŞI :

Vanilya dışında ki tüm dolgu kreması malzemelerini tencereye ekleyip öncelikle tel çırpıcı ile karıştırıyoruz.Tüm malzememiz karıştıktan sonra ocağın altını açıp devamlı karıştırarak pişiriyoruz.Muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocağın altını kapatıp vanilyayı ekliyoruz.Vanilya dolgu kremasının içerisine karıştıktan sonra hafif soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz ve üzerinin kabuk tutmaması için ara ara karıştırıyoruz.

ÇİKOLATA SOS İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

 • 1 paket krema
 • 250 gram bitter küvertür çikolata
 • 1 çorba kaşığı tere yağ

ÇİKOLATA SOS YAPILIŞI:

Krema ve tere yağı ocağa alıp kısık ateşte ısıtıyoruz.Yağ tamamen eriyip krema içerisinde çikolatanın eriyeceği kadar ısındığında ocağın altını kapatıp çikolatayı ekliyoruz.Çikolata tamamen eriyip sos halini alıncaya kadar devamlı karıştırıyoruz.

paris brest tarifi

profiterol tarifi ile PARİS BREST NASIL YAPILIR?

SON HAZIRLIK AŞAMASI:

Halka şeklinde pişmiş hamurlarınızı eşit bir şekilde ortadan ikiye bölüyoruz.Sıkma torbasına aktardığımız dolgu kremasını arzuya göre düz bir şekilde arzuya göre de döndürerek (görselde ki gibi) hamurumuzun üzerine sıkıyoruz.

Dolgu kremasının üzerine çilek dilimleri dizdikten sonra hamurun üst tabanını çileklerin üzerine alıyoruz. Paris brest hazırlandıktan sonra üzerine çikolata sos döküp çilek ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…