lolipop kek tarifi ile CAKEPOP NASIL YAPILIR?

1630
lolipop kek nasıl yapılır

Çikolatalı nefis lolipop kek tarifi ile hazırladığınız cakepopları top şeklin de servis etmek istemezseniz arzuya göre minik küpler hazırlayarak da farklı bir model elde edebilirsiniz.Doğum günü yada baby shower partilerin de kullanmak için hazırlayacaksanız konsepte uygun renkteki çikolatayı dış kısmının kaplaması için kullanabilirsiniz. Bu şekilde hazırladığınız da lolipop kek çubuklarına arzuya göre seçeceğiniz kurdele ile minik bir fiyonk hazırlayarak farklı renklerde pratik ama şık sunumlu cakepops çubukları elde edebilirsiniz.

Lolipop kek tarifi ile CAKEPOPS NASIL YAPILIR?

MALZEMELERİMİZ:

100 ml krema

200 gram kuvertur çikolata

1 adet kakaolu kek(hazır kek / yada evde yapılmış kek olabilir.)

Lolipop çubuğu

lolipop-kek-tarifi

DIŞ KAPLAMA İÇİN

MALZEMELERİMİZ:

  • Arzuya göre istenilen renkte kuvertür çikolata
  • Yenilebilir süs

lolipop-kek-tarifi

Lolipop kek tarifi

YAPILIŞI:

Kakaolu kekimizi rondodan çekerek un haline getiriyoruz.Kremayı sos  tenceresinin içerisinde ısıttıktan sonra ocağı kapatıyoruz. Kuvertür çikolatamızı ,ısınmış kremamıza ekleyip çikolata tamamen eriyinceye kadar karıştırıyoruz. Rondoda un haline getirdiğimiz kakaolu keki,kremanın içerisinde erimiş çikolatanın içerisine ekliyoruz ve karıştırmaya devam ediyoruz.Hazırlamış olduğumuz lolipop kek tarifi karışımımızı buz dolabında ortalama yarım saat – bir saat arası dinlendiriyoruz.

Ara ara karışımı kontrol ederek,şekil verebileceğiniz sertliğe geldiğinde buz dolabından çıkartabilirsiniz.
Buzdolabına sığabilecek büyüklükteki fırın tepsisini yağlı kağıt ile kaplıyoruz.Hazırladığımız karışımdan cevizden küçük toplar hazırlayıp(yada arzuya göre kalp,yıldız vb şekiller.) fırın tepsisine diziyoruz.Tüm lolipop kekler bittiğinde tepsiyi tekrar buz dolabına kaldırıyoruz….

SÜSLEMEK İÇİN :

Renkli çikolatalarımızı ayrı kaplarda (renklerin birbirine karışmaması için)benmari usulü eritiyoruz.
Lolipop çubuğumuzu,lolipop kekimizin dış kaplamasını hangi renk ile yapacaksak o renkteki erimiş çikolataya çok hafif batırıyoruz.Çikolataya batırdığımız uç kısmı nazikçe top halindeki kekin içerisine batırıyoruz.(bu işlemi yapma sebebimiz ,kekin lolipop çubuğuna yapışmasını sağlamak.) Çubuğa batırdığımız lolipop keklerimizi benmari usulü erittiğimiz çikolataya bastırdıktan sonra üzerine yenilebilir süslerden serptikten sonra donmaları için buz dolabına kaldırıyoruz.Tüketirken çikolatanın çıtırdayan sesini duymak için en az 4 – 6 saat arası buz dolabında kalması gerekmektedir.

ÇİKOLATA İLE KAPLAMAK İSTEMEZSENİZ: Cake poplarınızı kakao yada hindistan cevizine bulayarak da pratik bir şekil de kaplayabilirsiniz.

GÜL MODELLERİNDEN YAPMAK İSTERSENİZ:

Sadece lolipop kek tarifi görselinde ki  güllerden yapmak isterseniz,aynen tarifteki gibi lolipop kekleri hazırladıktan sonra çikolataya batırıp donduktan sonra kırmızı şeker hamurundan yaprakları hazırlayıp hafif ıslattığınız şeker hamuru yapraklarını lolipop kekin etrafına yapıştırabilirsiniz.

AFİYET OLSUN…