lokum tarifi ile EVDE FINDIK VE FISTIKLI LOKUM YAPIMI

3637
evde lokum nasıl yapılır,fıstıklı lokum

Evde hazırlayacağınız lokum tarifi için arzuya göre fıstık yerine fındık yada farklı bir kuru yemiş türü kullanabilirsiniz.Fındık fıstık kullanmadan sade bir şekilde de lokum hazırlayabilirsiniz.

lokum tarifi

EVDE FISTIKLI LOKUM YAPIMI İÇİN MALZEMELERİMİZ:

  • 4 su bardağı toz şeker
  • 4 çorba kaşığı nişasta
  • 4 su bardağı su
  • 1 çay kaşığı krem tartar
  • 1 paket vanilya
  • Fıstık,fındık (arzuya göre)

ÜZERİ İÇİN:

  • Nişasta
  • Pudra şekeri

 YAPILIŞI:

Su ve toz şekeri kaynatıyoruz.Krem tartarı ortalama 1 çorba kaşığı soğuk suyun  içerisinde eritiyoruz.Suda erittiğimiz krem tartarı kaynayan tencerede ki suyun içerisine atıyoruz.Bu sırada tencerede ki kaynayan suyun üzerinde oluşan köpükleri temiz bir kaşık yardımı ile topluyoruz.

Nişastayı 1 çay bardağı suyun içerisinde ezdikten sonra nişastalı karışımı da kaynayan suyun içerisine ekliyoruz.Kaynayan karışımı devamlı karıştırarak,kısık ateşte bir saat kadar pişiriyoruz.

evde lokum nasıl yapılır,fıstıklı lokum

HAZIRLADIĞIMIZ LOKUMUN KIVAMININ OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ?

Bir kase soğuk suyun içerisine 1 tatlı kaşığı kadar kaynayan karışımdan koyuyoruz,katılaşma gerçekleşiyorsa lokumumuzun kıvamı olmuş demektir.

Hazır olan lokum karışımının içerisine 1 paket vanilyayı ekleyip iyice karıştırıyoruz.Kabuksuz Antep fıstıklarını,fındık (arzuya göre)ekleyip lokum karışımımızı fıstıklar eşit oranda dağılıncaya kadar karıştırıyoruz.

Evde var olan tepsilerden ebat olarak uygun olanını seçerek tepsinin iç kısmını yağ ile kaplayıp nişasta serpiyoruz.Hazırladığımız lokum tarifi karışımının tamamı döktüğümüz tepsinin içerisine 1,5 – 2 cm yüksekliğinin olması yeterli olacaktır yada hazırladığınız lokumun yüksekliğini arzu ettiğiniz boyutta hazırlayacağınız bir tepsiyi kullanabilirsiniz.Hazırladığımız lokum tarifi karışımını tepsinin içerisine döküyoruz.

Tepside ki lokum karışımını ortalama 1 – 1,5 gün kadar serin bir ortamda bekletiyoruz.Tamamen donmuş olan lokum karışımını dilimledikten sonra bol pudra şekeri ve nişastaya buladıktan sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…