koko tarifi : PORTAKAL AROMALI KURU MEYVELİ KOKO

2115
koko tarifi nedir

Koko tarifi 

PORTAKAL AROMALI KURU MEYVELİ KOKO

MALZEMELERİMİZ:

  • 100 gram hindistan cevizi
  • 6 çorba kaşığı pudra şekeri
  • 3 adet yumurta beyazı
  • 1 çorba kaşığı un
  • 2 çorba kaşığı kuru meyve (karışık)
  • 1 çorba kaşığı portakal suyu
  • 1 portakalın dış kısmının rendesi

 

Koko tarifi

DIŞ SÜSLEMESİ İÇİN :

  • 50 gram beyaz kuvertür çikolata

koko-tarifi

Koko tarifi

PORTAKAL AROMALI KURU MEYVELİ KOKO 

YAPILIŞI:

 → Kuru meyvelerimizi biraz yumuşamaları için ortalama 30 dakika kadar sıcağa yakın ılık suyun içerisinde bekletiyoruz.Kuru meyveler yumuşadıktan sonra,hazırlayacağımız koko tarifi karışımında kullanmak üzere suyunu iyice süzdükten sonra peçete yardımı ile fazla suyunu alıyoruz.

Yumurta aklarını kar haline gelip mereng kıvamını alıncaya kadar mikser yardımı ile çırpıyoruz.Portakalın dış kabuğunu rendenin en ince bölümünden rendeliyoruz.(Ağıza büyük parçalar halinde gelip rahatsız etmemesi için ) Kar beyazı halini almış yumurta beyazlarımızın içerisine rendelenmiş portakal kabuklarını,unu,hindistan cevizini ve pudra şekerini ekledikten sonra tekrar mikser yardımı ile bir iki defa döndürerek çırpıyoruz.(Mereng halini almış yumurta aklarımızın sönmemesi/sulanmaması için çok fazla çırpılmaması gerekiyor.)Arzuya göre bu kısmı spatula ile de yapabilirsiniz. Koko karışımı hazır hale geldikten sonra içerisine 1 çorba kaşığı portakal suyunu ve kuru meyvelerimizi atıyoruz. Koko karışımını spatula yardımı ile karıştırıyoruz.Fırın tepsisine yağlı kağıt serdikten sonra dondurma kaşığı ile koko karışımından parçalar alarak tepsiye aktarıyoruz.Önceden ısıtılmış 170 º fırında pişiriyoruz.Sadece rengi çok hafif değişip ,kuruyuncaya kadar pişirmeniz yeterli olacaktır.Pişirirken fırının kapağını açmadan sık sık kontrol etmenizi öneririm.

→Fırından çıkarttığımız kokoları soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.İyice soğuduktan sonra dış kısmının süslemesini yapabilirsiniz.

DIŞ SÜSLEME İÇİN :

Beyaz kuvertür çikolatamızı benmari usulü eritiyoruz.Hazırlamış olduğumuz portakal aromalı kuru meyveli kokoların üzerine erittiğimiz beyaz çikolata ile paralel çizgiler atıyoruz.

AFİYET OLSUN…