Karamelli patlamış mısır tarifi : ÇITIR KARAMEL

2095
karamelli patlamış mısır

Sinema ve film denilince ilk akla gelenlerden olan patlamış mısırın bu halini denemenizi öneririm.Nefis karamelli patlamış mısır tarifini uyguladığınızda daha çıtır çıtır karamelli patlamış mısırlar elde etmek isterseniz,tarifine uygun olarak yaptığınız karamelli patlamış mısırları 140 º -150 º fırında yakmamak şartı ile hafif pişirebilirsiniz.(Fırını sık sık kontrol edin,istediğiniz kıvama geldiğinde fırından çıkartabilirsiniz.)

Karamelli patlamış mısır

MALZEMELERİMİZ:

  • 2 çay bardağı cin mısır
  • 1 tatlı kaşığı sıvı yağ

KARAMEL İÇİN :

  • Yarım su bardağı toz şeker
  • yeteri kadar su
  • yarım tatlı kaşığı tereyağ

karamelli-patlamış-mısır

Karamelli patlamış mısır

YAPILIŞI :

Tencereye aldığımız sıvı yağımızı hafif kızdırıp cin mısırlarımızı tencereye ekliyoruz. Karamelli patlamış mısır yapacağımız için mısırları patlatırken tuz eklemiyoruz.Hazır mısır kullanırsanız da mutlaka tuzsuz olan mısır çeşitlerinden tercih etmenizi öneririm.

KARAMEL SOS HAZIRLANIŞI:

Tencereye toz şekerimizi alıyoruz.Sadece toz şekeri nemlendirecek kadar su ekliyoruz.Şekerlerin tamamı hafif nemlendikten sonra ocağımızın altını açıyoruz.Karıştırmadan şekerin erimesi için bekliyoruz.Bu sırada karıştırma ihtiyacı duyarsanız,sadece tencereyi hafifçe çevirerek karıştırabilirsiniz.(Bu işlemi yanmamak için çok yavaş ve dikkatli bir şekilde yapmanızı öneririm.)Toz şekerimiz eridikten sonra kaşık yardımı ile kenarlardan toparlayarak karıştırmaya başlayabiliriz. Karamelize olmuş toz şekerin rengi koyulaştıktan sonra ocağımızın altını kapatıyoruz. (Rengi altın rengi gibiyken altını kapatırsanız,tereyağı ekledikten sonra karamelin rengi biraz daha açılacaktır.İstediğimiz karamel rengini tutturabilmek için rengini hafif koyulaştırdıktan sonra ocağımızın altını kapatmalıyız.) Karamel sosunun içerisine tereyağı ekliyoruz. Tere yağını ekleme aşamasında,yağı karamelin içerisine ekleyip tere yağı eriyene kadar devamlı karıştırıyoruz. (Bu sırada sıcak şekerin içerisine eklenen yağ sebebi ile hafif sıçramalar oluşabilir,daha dikkatli ve risksiz yapma adına kaşık ile karıştıracağınız elinize fırın eldiveni takabilirsiniz.)

karamelli-patlamış-mısır

Fırın tepsisini mutlaka yağlı kağıt ile kaplıyoruz.(Aksi taktirde karamelli patlamış mısırları tepsiden ayırmanız zorlaşır.) Karamel sos hazırladığımız tencereye patlamış mısırları atıp kaşık yardımı ile karıştırıyoruz.Tüm patlamış mısırlar karamel sosa bulandıktan sonra yağlı kağıt ile kaplanmış tepsiye mısırları döküyoruz. Soğumaları için karamelli patlamış mısırları ayrı bir bölüme alıyoruz. Karamel sos dondukça karamelli patlamış mısırlar çıtır çıtır olacaktır.

AFİYET OLSUN…