irmikli top tarifi : PORTAKAL AROMALI BONBON

2737
irmikli top nasıl yapılır

Mis kokulu, portakal aromalı, pratik ve lezzetli irmikli top tarifi için portakal kabuğu yerine limon kabuğu kullanabilirsiniz.

Portakal ile yaptığınızda daha yoğun bir portakal tadı almak isterseniz,muhallebi pişerken içerisine bir damla portakal aroması(pasta malzemesi satan yerlerde bulabilirsiniz.) damlatabilirsiniz.

portakal

irmikli top tarifi 

PORTAKAL AROMALI BONBON

MALZEMELERİMİZ:
  • 4 su bardağı süt
  • 10 yemek kaşığı irmik
  • 5 yemek kaşığı toz şeker
  • 2 adet portakalın rendelenmiş kabuğu
  • 1 paket krem şanti
  •  Yarım su bardağı hindistan cevizi

PORTAKAL AROMALI BONBON

DIŞ KAPLAMA İÇİN :

  • Bol Hindistan cevizi

irmikli-top-tarifi

irmikli top tarifi

PORTAKAL AROMALI BONBON 

YAPILIŞI:

Süt ,irmik ve toz şekeri tencereye alıp ocağın altını açmadan bir iki defa karıştırıyoruz.İrmik eşit oranda dağılıp,topakları ayrıldığında tencerenin  içerisine portakal kabuğu rendelerini ekliyoruz. Tencerenin altını açıp, devamlı karıştırarak pişiriyoruz.Tamamen koyulaşıp muhallebi kıvamını aldıktan sonra ocağın altını kapatıyoruz.

Hazırladığımız irmikli muhallebi soğuması için ayrı bir bölüme alıyoruz.Ilık bir hale geldikten sonra irmikli muhallebimizi buz dolabına kaldırıyoruz.Ortalama bir saat, buz dolabında muhallebinin kendini çekmesi yeterli olacaktır.

Buz dolabından çıkarttığımız muhallebinin içerisine toz krem şantiyi ve hindistan cevizini ekleyip irmikli muhallebiyi yoğuruyoruz.Yoğurduğumuz irmikli top tarifi karışımından ceviz büyüklüğünde parçalar kopartıp elimizde yuvarlayarak top şekline getiriyoruz.Hazır hale gelen portakal aromalı bonbonların dışını Hindistan cevizine buluyoruz.Portakal aromalı bonbonları bir süre daha buz dolabında dinlendirdikten sonra servise hazır olacaktır.

⊗⊗⊗ PORTAKAL AROMALI BONBONLARA DAHA RAHAT ŞEKİL VERMEK VE DAHA PÜRÜZSÜZ BONBONLAR ELDE ETMEK İÇİN:

İrmikli top tarifi karışımından parçalar kopartarak elinizde top şeklini verirken,ara ara ellerinizi ıslatırsanız (elleri nemlendirmek amaçlı) bonbonlara daha rahat şekil verebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…