Fıstıklı acıbadem kurabiyesi tarifi : FISTIK ŞÖLENİ

3303
fıstıklı acıbadem tarifi

Fıstıklı acıbadem kurabiyesi Antep fıstık sevenlerin çok seveceği tadı klasik acı bademden daha farklı fakat yapı olarak acı bademe benzer bir tariftir.Fıstıklı acıbadem kurabiyesi tarifinin bazı püf noktaları var.

PÜF NOKTALARI:

  1. Tencerede pişirirken kesinlikle dibini tutturmamalıyız. Hafif kıvam aldığında tencerenin altını kapatmalıyız.
  2. Tencerede pişirme esnasında içerisindeki şeker oranı fazla olduğu için önce şekerin erimesiyle daha sıvı bir yapıya gelecektir,fakat sonra toparlanıp kıvam alacaktır.
  3. Soğuturken devamlı karıştırmalıyız.Çok fazla soğursa karışım çok katılaşır.
  4. Limonun her yere eşit dağıldığından emin olun.
  5. Evinizde toz badem ve toz fıstık yoksa bütün olan fıstık ve bademleri kabukları soyulduktan sonra rondodan çekebilirsiniz.Fakat çok fazla çekip tamamen un haline getirirseniz,Kurabiyelerinizin çatlak oranı daha fazla olacaktır bilginiz olsun.

fıstıklı-acıbadem kurabiyesi

SIKMA TORBASI İLE DÜZGÜN ŞEKİLLİ FISTIKLI ACIBADEM KURABİYELERİ YAPABİLMEK İÇİN :

Yağlı kağıt serilmiş tepsiye ortalama 3 cm çapında hamurlar sıkmalıyız.Hepsinin aynı boyda olmasına dikkat etmeliyiz,çünkü piştikten sonra kurabiyeleri birbirine yapıştıracağız. (İsterseniz yapıştırmadan da tüketebilirsiniz.)

Karışımımızı sıkarken sıkma torbasının ucunu tepsiye ortalama 3 mm mesafede sabit ve dik olacak şekilde tutmalıyız.Yavaşça sıkarak kendi kendine yayılmasını sağlamalıyız.Yeteri kadar sıktığınızı gördüğünüzde sıkma torbasını dik bir şekilde kaldırmalıyız.

Bu kaldırmamızın sonucunda acı badem kurabiyelerinin üzerinde hamur çıkıntıları oluşacaktır.Görsel olarak görüntüyü bozmamaları ve fırında pişerken önce pişip yanmamaları için o kısımları parmak ucu ile düzeltmeliyiz.Parmağınızın ucunu su ile ıslatıp sivri olan kısımları nazikçe düzeltebilirsiniz.

fıstıklı-acıbadem-kurabiyesi

Fıstıklı acıbadem kurabiyesi

MALZEMELERİMİZ:

  • 4 adet yumurtanın beyazı
  • 1,5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı ince çekilmiş toz antep fıstığı
  • yarım su bardağı ince çekilmiş toz badem
  • 1 tatlı kaşığı limon suyu

Fıstıklı acıbadem kurabiyesi

YAPILIŞI:

Tüm malzememizi (limon hariç) tencereye alıp iyice karıştırıyoruz.Malzemelerimizin tamamı karıştıktan sonra tenceremizi kısık ateşe alıp spatula ile devamlı karıştırarak pişirmeye başlıyoruz.Hafif koyulaşarak, ( bozadan hafif daha kıvamlı olacak şekilde) kıvam aldığında tencereyi ocaktan alıyoruz. ◊(Bu kısıma dikkat etmemiz gerekiyor,yumurta boyları farklı olduğu için kullandığınız yumurtanın beyazı fazla geldiğinde koyulaşma kısmında sorun yaşarsanız 1 çorba kaşığı daha toz antep fıstığı ekleyebilirsiniz.)◊

Pişirdiğimiz karışımı bir tepsiye yayıp kaşık yardımı ile karıştırıyoruz.(Devamlı karıştırarak soğutmalıyız ,tamamen soğursa karışımımız çok fazla katılaşabilir.Karışımımızı soğuğa yakın ılıkken ideal olacaktır.Bebek mamasından hafif daha soğuk olması yeterlidir.) Soğuduğunda üzerine limon suyunu sıkıp tekrar karıştırıyoruz.Limon da tamamen karıştığında karışımımızı düz uç taktığımız sıkma torbasına dolduruyoruz.

Fırın tepsisini yağlı kağıt ile kaplıyoruz.Aralarında boşluk bırakarak acı badem kurabiyesi boyunda minik daireler oluşturacak şekilde karışımdan sıkıyoruz.

Önceden ısıtılmış 140 º fırında pişiriyoruz.Pişirirken fırını sık sık kontrol etmeliyiz.Fıstıklı acı bademlerimiz tepside yayılmaya başladıktan sonra fırınımızın ısısını 160 º çıkartıp pişirmeye devam ediyoruz.Rengi kızarmaya başladığı an fırından çıkartmalıyız.Fıstıklı acıbademlerimizi fırından çıkarttıktan sonra biraz ılınması için ayrı bir bölüme alıyoruz.Hafif ılınmış fıstıklı acıbadem kurabiyelerimizi yağlı kağıttan nazikçe alıp birbirine yapıştırabiliriz.Yapıştırdığımız acıbadem kurabiyelerimizi bu şekilde soğumaya bırakıyoruz.

AFİYET OLSUN…