Fıstık ezmesi tarifi ANTEP FISTIK EZMESİ NASIL YAPILIR

2029
Antep fıstık ezmesi nasıl yapılır

Geleneksel bir tat olan fıstık ezmesi tarifi hem göze hoş gelen hemde lezzetli bir şekerleme tarifidir.Tarifte yazıldığı gibi boz fıstık kullanılması daha lezzetli bir şekerleme elde etmeniz için daha doğru olacaktır.

BOZ FISTIK NEDİR?

Fıstığın olgunlaşmadan önceki evresine boz fıstık denir.Dış kabuğu açık sarı renkte olduğu için adına boz fıstık denilmektedir. Fıstığın içi tam dolgun değildir. Kokusu ve tadı olgun fıstık içinden farklıdır.Antep baklavası boz fıstık içinden yapılır.Ve kendine özgü lezzetinin bir bölümünü de buradan alır.

Boz fıstık bulamazsanız ; fıstık ezmesi tarifi için marketlerden yada aktarlardan alabileceğiniz toz Antep fıstığı da kullanabilirsiniz.

fıstık ezmesi tarifi

ANTEP FISTIK EZMESİ NASIL YAPILIR?

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 kilo gram Antep fıstığı (Boz fıstık)
  • 1 su bardağı pudra şekeri
  • 1 adet yumurta
  • Yarım fincan ılık su (Türk kahvesi fincanı)
  • 1 adet yumurta beyazı

antep fıstık ezmesi yapımı

ANTEP FISTIK EZMESİ

YAPILIŞI:

Antep fıstıklarını parçalayıcı da çekerek un haline getiriyoruz.Antep fıstığı toz hale geldikten sonra üzerine pudra şekerini ekleyip kaşık yardımı ile fıstık ve pudra şekerini karıştırıyoruz.Üzerine yumurta beyazını ve suyu ekleyip kaşık ile malzemeleri iyice karıştırıyoruz.

Havan tokmağı ile fıstıklar yağlarını salıp karışımımız macun kıvamını alıncaya kadar eziyoruz.Antep fıstık ezmesi için hazırladığımız macunu tezgaha aldıktan sonra hafifçe bastırarak bir rulo haline getiriyoruz.

PÜF NOKTASI ⇒ Rulo yaparken mutlaka her yerin eşit kalınlıkta olmasına dikkat etmeliyiz.

Hazırladığımız Antep fıstıklı şekerlemeden göz kararı Antep fıstıklı ezme şekerlemeler için parçalar kesiyoruz.

Antep fıstık ezmelerini görselde ki gibi hazırlamak isterseniz:

Göz kararı kestiğiniz dilim fıstık ezmesi şekerlemeleri,benmari usulü eritilmiş 100 gram beyaz kuvertür çikolataya batırıyoruz.Yağlı kağıt serilmiş tepsiye dizdikten sonra çikolataların iyice donması için buz dolabına kaldırıyoruz.Çikolata kısmı donduktan sonra servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…