Sıcakta oluşan uykusuzluk problemi için 10 pratik öneri

364
uykusuzluk problemi,uykusuzluk nedenleri

Oldukça sıcak geçen yaz aylarının  en büyük sıkıntısı haline gelmiş olan uykusuzluk problemi özellikle klima kullanmayan kişilerin en büyük kabusu da denilebilir.

Klima bulunmayan bir ortamda uyumayı tercih eden kişilerdenseniz, aşağıda okuyacağınız pratik önerileri uygulayarak uykunuzu daha konforlu bir hale getirebilirsiniz…

sıcakta uykusuzluk probleemleri

Sıcak geçen yaz aylarında yaşanan,uykusuzluk problemi için evde kolay bir şekilde uygulanabilecek pratik öneriler nedir?

Klima kullanmayanlara vantilatör ve buz önerisi...

Klima yerine eviniz de vantilatör kullanıyorsanız bu öneri tam size göre, derin dondurucuda dondurduğunuz buz küplerini büyük bir kaseye aktarıp, çalışan vantilatörün önüne koyarak daha fazla serinlik elde edebilirsiniz.

Buz küplerinin erimesi ile çıkan soğuk hava vantilatör yardımı ile odanıza dağılarak daha fazla serinlik hissi sağlayacaktır.

 Eklemler önemli…

Vücudun eklem kısımlarını serin tutmak oldukça önemli,buzlu suya batırdıktan sonra sıktığınız bir bezi eklem yerlerinize koyabilirsiniz.

Buzlu suyun içerisinde soğuyan bez vücudunuza koyduktan kısa bir süre sonra ısınacaktır.

İhtiyaç duyduğunuzda tekrar buzlu suya sokup sıktıktan sonra bezi eklem yerlerinize koyarak serinlik hissini uzun süre yaşayabilirsiniz.

Nevresim takımlarını buzdolabında soğutun…

Yatmadan bir iki dakika önce temiz bir poşete koyduğunuz nevresim takımınızı buzdolabına yada derin dondurucu kısmına koyun,bir iki dakika nevresimlerin soğumasına yardımcı olacaktır.

Soğumuş olan nevresim takımları tüm gece serin bir yerde yatmanızı sağlamayacak olsa da kısa sürede uykuya dalabilen bir kişiyseniz işinize yarayacaktır.

Sadece bir dakikada gelen ferahlık…

Sıcaktan çok bunaldığınızda mutlaka dizleriniz dahil olmak üzere alt bacak kısmınızı ve ayaklarınızı yıkayın,serinlemeye ayaklarınızdan başlayabilirsiniz.

Daha sonra bileklerinizi ve  ellerinizi yıkadıktan sonra yüzünüzü ve en önemlisi ense kısmınızı da yıkayarak kısa bir sürede ferahlayabilirsiniz.

Pamuklu tercih edin…

Her bayanın severek kullandığı saten,pamuk saten yada polyester tarzı kumaşlar sıcak havalarda çok da konforlu olmuyor.

Sıcak yaz gecelerinde kullandığınız yazlık pijama,gecelik ve nevresim takımı kumaşları hava geçirecek incelikte olmasına özen gösterin.

Sıcakta daha kullanışlı olan %100 pamuklu kumaşlar tercih etmeniz terleme miktarınızı daha aza indirecektir.

Hafif gıdalar tüketin…

Yaz aylarında tüketilen bol baharatlı,yağlı,sıcak ve ağır olan gıdalar ile beslenmek oldukça yanlış bir seçimdir.

Sıcak yaz günlerinde bu şekilde besinler tüketmek sindirim sistemimizin daha fazla çalışmasına neden olur.Sindirim siteminin daha fazla çalışması ise vücutta daha fazla ısı üretimine neden olur.Bu sebeple sıcak yaz günlerinde yoğun olarak taze meyve,yoğurt,sütlü tatlı ve zeytinyağlı yemekleri,sindirim sistemimizi zorlayacak yemeklere göre daha fazla tercih etmek doğru bir seçim olacaktır.

HAFİF SÜTLÜ TATLI TARİFLERİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

Uyku saati ile akşam yemeği arasında en az 3-4 saat ara verecek şekilde öğünlerinizi ayarlamanızı öneririm.Bu şekilde öğün ayarlaması yaptığınızda midenin bir miktar boşalmasına ve yattığınızda solunumu etkileyerek şişkinlikten nefes alamamanızı önleyecektir.

Uykuya daha çabuk dalmak için…

Uykunuzu kaçıran özellikle kafein içeren içeceklerden uzak durarak,uykuya dalmanızı daha çabuk bir hale getirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Sıcak dolayısı ile serin bir içecek içmek isterseniz ferahlık hissi veren nane şerbetini tüketebilirsiniz.

FERAHLIK HİSSİ VEREN NANE ŞERBETİ TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ. FERAHLIK HİSSİ VEREN NANE ŞERBETİ TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.

nane şerbeti tarifi,nane

Nane şerbeti yerine farklı lezzette içecek tarifleri denemek isterseniz,içecek kategorisinde bulunan farklı tariflere de göz atabilirsiniz….

FARKLI İÇECEK TARİFLERİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

Doğru yastık çok önemli…

Kullandığınız yastıkların, hava akımını engelleyen maddelerden olmamasına dikkat etmeliyiz.Yaz için özel olarak üretilmiş, yastık çeşitlerini araştırarak yaz günlerinde bu yastıkları tercih edebilirsiniz.

Bol su için…

Sıcak günlerde çok fazla terleme sebebi ile özellikle uyku sırasında vücut daha fazla sıvı kaybeder,vücudunuzun kaybettiği suyu desteklemek amacı ile yatmadan önce bir iki bardak su içmenizi öneririm.

Yatmadan önce duş almak önemli…

Yatmadan önce alınan ılık bir duş alabilirsiniz.Aldığımız duş ,vücut ısımızı bir miktar düşürerek ferahlık vermeye yardımcı olur.