yumurta nasıl haşlanır?Püf noktaları nelerdir?

491
yumurta pişirme,haşlanmış yumurta,yumurta haşlama dakikaları

Dünyada ki en basit iş gibi görünse de tam kıvamında yani istenilen katılıkta bir yumurta pişirmek o kadarda kolay değildir. Oldukça kolay bir cevabı olsa da yumurta nasıl haşlanır sorusu için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Haşlama süresini tutarak pişirsek de bazı püf noktalarına uymadan pişirilmiş olan yumurta ideal kıvamda olmayabiliyor.

Yumurta haşlamanın püf noktaları nedir?

  1. Yumurtaların birbirine değmeyecek büyüklükte ki bir tencerede kaynatılmalı. Tencerenin boyutu haşlanacak olan yumurta adetine göre seçilmeli,kaynama sırasında yumurtaların içeride dolaşacağı kadar büyük de değil,birbirine değecek kadar da küçül olmamalı.
  2. Yumurtaları tencereye yerleştirdikten sonra sadece üzerine çıkacak kadar su eklemek yeterli olacaktır.
  3. Tencerede ki su iyice kaynadıktan sonra yumurtalar kaşık ile yavaşça tencereye bırakılmalıdır.
  4. Haşlanacak olan yumurtaları oda sıcaklığında olanlardan tercih etmelisiniz.Buz dolabında ki yumurtayı kaynar suyun içerisine attığınızda çatlama riski oldukça yüksektir.
  5. Yumurtaları orta hararette ki ateşte pişirmek daha doğru bir tercih olacaktır.Yüksek hızda ki ateş pişme ölçüsünün kaçmasını ve yumurtaların çatlamasına sebep olabilir. Kısık ateşte pişen yumurtanın ise pişme süresi uzayacağı için istenilen dakikada istenilen kıvamı elde edemeyebilirsiniz.
  6. Yumurtaların kaynamadan önce yıkanması sağlık açısından oldukça önemlidir.
  7. Dakikalar yumurtanın boyutuna göre mutlaka değişecektir.Büyük yumurtalar daha uzun sürede ,normalden küçük olan yumurtalar ise daha kısa sürede pişecektir. Dakika ayarların da bunu mutlaka göz önünde bulundurun.

yumurta pişirme,haşlanmış yumurta,yumurta haşlama dakikaları

Tam kıvamında yumurta nasıl haşlanır?

RAFADAN YUMURTA İÇİN: Kaynayan suya yumurtaları ekledikten sonra en az 2 en fazla 4 dakika boyunca kaynatılmalı. 4 dakikadan fazlası yumurtanın kayısı kıvamına dönmesini sağlayacaktır.

KAYISI YUMURTA İÇİN: Kaynayan suyun içerisine tuz ekledikten sonra ortalama 5 – 6 dakika pişirmeliyiz.

KATI YUMURTA İÇİN: Kaynayan suya yumurtaları bıraktıktan sonra 7-8 dakika boyunca pişirmeliyiz.

 

.