matcha çayı nedir? Nasıl hazırlanır?

553
matcha,yeşil çay,matcha çayı,maca cayı

Türkçe yazdığımız hali ile maça çayı olarak bilinen, klasik yeşil çayın toz haline getirilmesi ile oluşan ve çok faydalı olan bir çay türüdür. Çince “ma” kelimesi Çince’de yeşil demektir ile “cha” kelimesi ise çay demektir…Bu birleşme ile oluşan matcha çayı hem lezzetli hemde oldukça faydalı bir içecektir…

Bu çay normal çay gibi demleme usulü ile demlenmeden hazırlanıyor,bunun sebebi çayın toz halinde olmasıdır. Toz şeklinde olduğu için farklı bir demleme türü vardır. Sadece çay olarak da değil yemeklerde, tatlılarda ve farklı içeceklerde lezzet katmak amaçlı kullanılabilir.

Nefis matcha çayı nasıl yapılır?

Toz halde olduğu için demleme usulü ile yapılamadığını söylemiştim. Toz halinde bulunan çayı oralet şeklinde sıcak suya karıştırarak hazırlayabilirsiniz.

Matcha çayı faydaları nedir?

Yeşil çayın toz haline getirilmesi ile hazırlanan bu çay ana maddesinin yeşil çay olması sebebi ile oldukça faydalıdır. Güçlü bir antioksidan olan maça çayı bir çok vitamin açısından da oldukça zengindir.

matcha,yeşil çay,matcha çayı,maca cayı

Matcha Latte hazırlamak isterseniz:

Tozu kaynamış su ile karıştırıp içine sıcak süt ekleyerek evde de Matcha Latte’nizi hazırlayabilirsiniz. (Badem sütü veya soya sütü tercih ediniz.)