kırma yeşil zeytin nasıl yapılır? Püf noktaları nedir?

1532
kırma zeytin yapımı,zeytin nasıl kurulur,zeytin

Yapılışı oldukça kolay olan kırma yeşil zeytin yapımı için kullanacağınız zeytinlerin kararmaya başlamadan hazırlanması oldukça önemlidir.Aldığınız zeytinlerin içerisinde kararmaya başlamış olan zeytin varsa ,onları ayırarak zeytin seçimi yapılması gerekmektedir.

Evde kırma yeşil zeytin yapmanın püf noktaları:

  • Hazırlayacağınız kırma zeytini daha ekşi seviyorsanız 1 kaşık limon tuzu da ekleyebilirsiniz.
  • Satın alacağınız zeytinlerin yumuşak ve çürümüş olanları varsa kavanozda ki diğer zeytinlerin tadını bozmamak için mutlaka ayırmanızı öneririm.
  • Kırma zeytin tarifi malzemelerinde 1 kilogram zeytin olmasının sebebi kırma zeytinin dayanma süresinin daha az olmasıdır. Kalabalık bir aile için daha fazla zeytin kurmak isterseniz kırma yeşil zeytin yapımı oranı ;

♦ 1 kilogram taze zeytin

♦ 1 litre suya 4 çorba kaşığı kaya tuzu oranında ayarlayarak zeytinleri kurabilirsiniz.(Zeytini ekşi seviyorsanız ,ekstra olarak 1 çorba kaşığı limon tuzu da ekleyebilirsiniz.)

  • Kurduğunuz kırma zeytinin son yapım aşamasında arzuya göre içerisine az miktarda pul biber ekleyerek damak tadınıza göre acılı kırma zeytin hazırlayabilirsiniz.

Evde kırma yeşil zeytin yapımı için 

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 kilogram taze yeşil zeytin
  • Kaya tuzu
  • 2 adet cam kavanoz
  • Kırmak için taş veya çekiç

Evde kırma yeşil zeytin

YAPILIŞI:

Zeytinleri bol su ile yıkıyoruz.Üzerinde sapı kalmış olan zeytin varsa ,saplarını temizliyoruz.Sert bir zemin üzerinde zeytinleri tek tek kırıyoruz.

PÜF NOKTASI: Zeytinleri tek hamlede kırmalıyız.Önemli olan zeytinlerin iyice ezilmesi yada parçalanması değil ,tek hamlede bir kere patlamasını sağlamak yeterli olacaktır. Bu işlemi taze zeytinin içerisinde bulunan oleuropein maddesini çıkartmak. Zeytine acı tadını veren bu madde sert bir cisim ile vurulan zeytinden daha çabuk çıkmaktadır.

Kırdığımız zeytinleri kavanoza doldurarak üzerine içme suyu ekliyoruz.Kavanozun kapağını kapatıp serin bir yere kaldırıyoruz.Arada sallayarak karıştırıyoruz.

15 gün boyunca ,gün aşırı suyunu değiştiriyoruz. (Eski kara suyunu atarak ,yeni içme suyu ekliyoruz.)

15 gün sonra…

Gün aşırı suyunu değiştirdiğimiz kırma yeşil zeytinlerin suyunu süzüyoruz. 1 kilogram olan yeşil zeytini göz kararı ortadan ikiye bölüp kavanozlara aktarıyoruz.

Püf noktası: Zeytinleri ikiye bölerek kavanozlara koymanın sebebi kırma yeşil zeytinin çok uzun süre dayanmamasıdır. Bu şekilde hazırlandığında açılan kavanoz daha çabuk bitecektir, ve bu süre içerisinde diğer kavanozda daha uzun bir süre hava almadan duracağı için açtığınızda daha taze olacaktır. İki kavanozda yapmak istemezseniz,tek kavanoz kullanarak da hazırlayabilirsiniz.

Kavanozdaki zeytinin üzerini temiz içme suyu ile dolduruyoruz. 1 kilogram için 4 çorba kaşığı kaya tuzu yeterli olacaktır.Ayrı kavanozlara hazırlıyorsanız, 4 çorba kaşığı kaya tuzu kavanozlara paylaştırılabilir.  Hazırlanılan kırma yeşil zeytin kavanozunun üzerine arzuya göre yarım limon suyu da ekleyebilirsiniz. Kurulmuş kırma zeytin ortalama 10 gün sonra hazır olacaktır. Üzerine zeytinyağı dökerek servis edebilirsiniz.

AFİYET OLSUN…