Domates püresi tarifi nasıl hazırlanır?Püf noktaları nedir?

72
domates püresi tarifi,domates suyu,domates konservesi

Kışlık domates püresi tarifi hazırlamanın püf noktaları nedir?

  • Kışlık domates sosu yapımında kullanacağınız kavanozları steril edin ve domates sosunu koymadan önce kavanozun kuru olduğuna emin olun.
  • Kavanoz kapaklarını her yıl yeni alın ve kullanmadan önce kaynatın. Yine aynı şekilde aldığınız kapakları iyice yıkayın.
  • Kışlık domates sosunu kavanozlara kaynar kaynar dökün ve bu aşamada elinizin yanmaması için bir fırın eldiveni kullanın.
  • Kavanozun kapaklarının çok sıkı kapandığından emin olun.

Domates püresi tarifi 

(Çorba ve yemeklerde kullanım için)

Malzemelerimiz:

  • 5 kilogram domates
  • 3-4 yemek kaşığı tuz
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

domates püresi tarifi,domates suyu,domates konservesi

Domates püresi tarifi yapılışı:

Domatesleri yıkayın, rende ile yapacaksanız, kabuklarının çabuk soyulması için sıcak suda 3 dakika bekletin.

Eğer mutfak robotu kullanarak hazırlayacaksanız , domatesin ortasını çıkarıp robota koyun, püre haline getirin.

Parçalayıcıdan geçirdiğiniz domatesleri büyük bir tencerede kaynatın. İçine 3-4 yemek kaşığı tuz ekleyin. Kaynamaya başladığında zeytin yağını ekleyin. Bir kepçe yardımıyla kavanozlara boşaltın. Kavanozların ağzını sıkıca kapatın ve ters çevirin.

Kavanozları serin ve kuru yerde muhafaza edin.

NOT: Domates püresini hazırlamaya başlamadan önce ,kavanozları sterilize edin. Kaynayan suda kavanoz ve kapaklarını birkaç dakika tutun, kurutun.

Domates her yemeğin olmazsa olmazlarından olan sebzedir. Kışın da doğalını ve lezzetlisini bulması zor olan sebze. Yazın domates konservesi yapmak zahmetli gibi gelse de kışın yemesi çok güzel oluyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki kışın domates hem pahalı oluyor hem de yediğimiz domatesin tadı tuzu olmuyor. Yaz sebzeleriyle konserve yaparak kışın da sağlıklı bir şekilde beslenebilirsiniz.

Konserveyi hazır yemek gibi de düşünebilirsiniz. Diyelim ki tatile gideceksiniz veya işten döndünüz hemen yemek hazırlamanız gerekiyor açıyorsunuz bir konserve hızlıca yemeğiniz hazır oluyor. Zaman açısından oldukça pratik  ve kolay olan domates konservesinde kullanacağınız kavanoz kapaklarında deforme olmamasına çok dikkat etmenizi öneririm. (Havası alınan kavanoz kapağını açmak için bazen bıçakla kenarları yıpratıldığı için kapaklar bir daha kullanmaya elverişli olmayabilir.) Kavanozlar hava alırsa konserve bozulur. Bunun için pek maliyeti olmadığı da düşünülerek kavanozlara yeni kapak almanızı öneririm.