gripten korunmak için bunları mutlaka tüketmelisiniz…

218
grip,soğuk algınlığı,gribe iyi gelen yiyecekler

Mevsim geçişleri ve soğuk havalarda daha fazla yaygınlaşan gripten korunmak için mutlaka bazı önlemler alıyorsunuzdur. Hastalıklardan korunmada ki  en önemli faktör bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Bağışıklık sistemini desteklemenin yolu ise antioksidan besinleri tüketmekten geçiyor.

Doğal yollar ile gripten korunmak için ne yapmalıyız ?

 

limokreması-limon-loru

Vücuda yeterli vitamini almak oldukça önemli…

Hastalıklardan korunmak için bağışıklık sistemini güçlendirmeliyiz. Her gün mutlaka taze sebze ve meyve tüketmeliyiz. Besin değeri yüksek gıdalardan yeterli ve dengeli olacak miktarda tüketmeliyiz. Özellikle güçlü bir antioksidan olan C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmekle birlikte toksinlerin de atılmasına yardımcı olduğu söylenenler arasında. Ispanak , yeşil biber ,roka, portakal , mandalina, limon ve kivi gibi besinlerde C vitamini bol bulunmaktadır.

stres

Stresten uzak durmak önemli…

Hastalıklardan korunmak için güçlendirmeye çalıştığımız bağışıklık sisteminin , stres arttığında güçsüzleştiğini biliyor muydunuz? Üzüldüğümüzde ,stresli dönemler geçirdiğimizde de bağışıklık sistemimiz bundan etkilenmektedir.Bu sebeple stresten mümkün olduğunca uzak durmalıyız.

Sarımsak oldukça güçlü bir antioksidan…

Bin bir derde fayda sağladığı söylenen sarımsağın faydalarını bilmeyen yoktur? Bağışıklık sistemini güçlendirmeye de oldukça faydalı olan ve halk arasında doğal antibiyotik diye nitelendirilen sarımsağı tüketebilirsiniz.

 

yaban mersini faydaları nedir,yaban mersinli kek,milkshake

Probiyotik besinlerin önemi…

Bağırsaklarda vitaminlerin emilimini arttırarak hastalıklara karşı koruyucu etkisi olduğu söylenenler arasında. Probiyotik besin olarak yoğurt , kefir gibi besinler tüketilebilir.

Kefir kullanarak hazırlayabileceğiniz, YABAN MERSİNLİ MİLKSHAKE TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

cevizli

Omega 3 yağ asitleri…

Ceviz , fındık ve balıkta bol bulunan omega 3 yağ asitleri de kuvvetli bir antioksidandır. Dolayısı ile bağışıklık sistemine fayda sağlamaktadır.

kış çayı tarifi
Bitki çayı…
Oldukça güçlü bir antioksidan olduğu söylenen  yeşil çayı tüketebilirsiniz.

KIŞ ÇAYI TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

Bol su…

Vücutta oluşan toksinlerin atılması , vücut fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeterli miktarda sıvı almak oldukça önemli. Bu sebep ile bol bol su içmeliyiz.

Ada çayı ile gargara yapabilirsiniz…

Boğaz ağrıları için bir miktar ada çayını kaynar suda demledikten sonra gargara yapabilirsiniz…

 

 

Yukarıda yazılmış olan bilgiler farklı kaynaklardan edinilmiş bilgilerdir. Herhangi bir hastalığı teşhis yada tedavi amaçlı değildir. Hasta olduğunuzu düşündüğünüzde doktora gidip , doktorunuzun verdiği reçeteli ilaçlar ile tedavi olmalısınız.