bal zencefil limon ile hazırlanan kış kürü tarifi

635
bal zencefil limon,kış kürü,destekleyici tedavi,öksürüğe ne iyi gelir,doğal antibiyotik

Soğuk algınlığı ve gripten doğal gıda takviyesi ile korunmak isteyenlerin arasında oldukça popüler hale gelen bal zencefil limon oldukça faydalı bir kış kürü karışımıdır. Bir çok yerde içerisine tarçın da eklenilerek hazırlanan bu şifalı kür için sizde arzu ederseniz çubuk tarçın kullanabilirsiniz.

Hastalıklara karşı kalkan görevi gördüğü söylenen mucizevi bal zencefil limon karışımı için mutlaka gerçek bal kullanmaya özen gösterin. Kullanılan bal ne kadar kaliteli ve hakiki olursa etkisi de oranda artacaktır.

Balın içerisine kesinlikle metal kaşık sokmamalısınız. Balın içerisine metal girdiğinde balın faydalı olan kısmını yok ettiği söylenenler arasında.Bu sebep ile karışım için mutlaka tahta kaşık kullanmanızı öneririm.

Şifalı, bal zencefil limon ile hazırlanan kış kürü tarifi için

MALZEMELERİMİZ:

  • Taze zencefil
  • Limon
  • Bal
  • Kavanoz (cam)

 bal zencefil limon,kış kürü,destekleyici tedavi,öksürüğe ne iyi gelir,doğal antibiyotik

Şifalı, bal zencefil limon ile hazırlanan kış kürü

YAPILIŞI:

Herkesin bal zencefil limon kullanarak hazırlayacağı kış kürü için kavanoz seçimi farklı olacaktır. Bu sebep ile ballı kış kürünün tarifi için malzemelerde miktar belirtmedim.Bu işlem için kullanacağınız kavanozun göz kararı yarısı kadarını zencefil ve limon ile dolduktan sonra üzerine bal dökerek kış kürünüzü hazırlayabilirsiniz. Yapılışı çok kolay olamasına rağmen oldukça faydalı olan kış kürüne zencefili dilimlemek ile başlıyoruz.

PÜF NOKTASI : Zencefilin yapısı gereği soyarken oldukça fazla fire vermesini engellemek için çay kaşığı kullanabilirsiniz. Çay kaşığı ile kabuklarını tam olarak temizleyemeyeceğinizi düşünüyorsanız bıçak yardımı ile de dış kabuklarını temizleyebilirsiniz.

Taze zencefilin kabuklarını soyduktan sonra ince ince dilimliyoruz.

ZENCEFİL İLE İLGİLİ DAHA FAZLA BİLGİ EDİNMEK İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.

PÜF NOKTASI : Zencefili mümkün olduğunca küçük parçalara ayırarak dilimlemek ,zencefilin balın içerisinde daha fazla etki göstermesi açısından önemli. Arzuya göre kibrit çöpü şeklinde yada gelişi güzel minik parçalar halinde dilimlenebilir.

Limonu bol su ile yıkıyoruz.Temiz olan limonu kabukları ile birlikte dilimliyoruz.

Kavanozun içerisine limon ve zencefil dilimlerini koyduktan sonra üzerine balı döküyoruz.

PÜF NOKTASI : Zencefil ve limon dilimlerinin üzerine balı dökerken kavanozda bir parmak kadar boşluk bırakmalısınız. Zamanla zencefil ve limon etkisi ile sulanacak olan balın kavanozdan taşmadan karıştırılması ve rahatlıkla alınması açısından bu kısıma dikkat etmeliyiz.

Hazırlanan kış kürü kavanozunun kapağını kapattıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz.Buzdolabında yeteri kadar bekledikten sonra kullanabilirsiniz. (En az 48 saat)Hazırlanan kış kürünü 1,5 – 2 ay kadar bir süre buzdolabında saklayarak muhafaza edebilirsiniz.

Ballı kış kürü nasıl kullanılır?

Hazırladığınız ballı kış kürünü ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak üzere buzdolabında saklamalısınız.Karışımdan ortalama 1 tatlı kaşığı alıp bardağa koyduktan sonra üzerine sıcak su ekleyerek yada sodanın içerisine koyarak tüketebilirsiniz. Hazırlanan kış küründen minik bir miktarı bitki çaylarına ekleyerek de kullanabilirsiniz.

kış çayı tarifi

IHLAMURLU KIŞ ÇAYI TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ.

 

ÖNEMLİ UYARI : ⇒ Yukarıda yazılmış olan bilgiler kesinlikle tedavi için yada hastalığı teşhis amaçlı VERİLMEMİŞTİR. Herhangi bir rahatsızlığınız olduğunda öncelikle doktora danışıp,doktorunuzun verdiği reçete ile ilaçlarınızı kullanmalısınız… Yazılmış olanları tüketmeden yada uygulamadan önce mutlaka DOKTORUNUZA DANIŞINIZ. Bilinçsiz kullanılan bitkiler yada destekleyici ürünler size zarar verebilir.Doktorunuza danışmadan kullanmanız kesinlikle önerilmez.