baklava yapmanın püf noktaları nedir?

921
baklava,ev baklavası,şerbetli tatlı,cevizli ev baklavası

Şerbetli tatlı denilince ilk akla gelenlerden baklavanın yapımı çok da kolay değildir.Verilen emekle doğru orantılı bir şekilde sonuç alabileceğiniz zahmetli tatlımız baklavayı hazırlarken baklava yapmanın püf noktaları yazısında bulunan ana başlıklara dikkat ederek sizde mükemmel bir baklava elde edebilirsiniz.

BAKLAVA TARİFİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

EVDE MÜKEMMEL BAKLAVA YAPMANIN PÜF NOKTALARI NEDİR ?

İdeal baklava yapmanın püf noktaları denince ilk akla incecik açılmış yufkalar gelmektedir…

Baklava yapımında açılan yufkanın ideal olup olmadığını anlamak için;

Açılan yufka iki ucundan tutulup kaldırıldığında,diğer tarafı görebileceğimiz kadar ince olmasına dikkat etmeliyiz.

Genel olarak ortalama 40 kat yufka açılarak yapılan baklavanın hamurunu açarken çok dikkatli davranmalıyız…İnce açılan hamurda çok fazla yırtılma ve kopma olmamalı.

Doğru malzeme ile ideal hamur elde etmeliyiz…

Baklava hamurunun içerisine ekleyeceğimiz malzemeler kaliteli bir hamur elde etmemizi çok fazla etkilemektedir.

Dağılmayan,kopma yapmayan ,ipeksi bir hamur için yeteri kadar yumurtanın eklenmesi çok önemlidir.

Baklava hamurunu açarken sarı renkte ki sert buğday ununu kullanmak baklavanın lezzetini arttıracaktır.

baklava,ev baklavası,şerbetli tatlı,cevizli ev baklavası

Kıtır baklava hamuru sevenlere not…

Kıtır baklava hamuru sevenler,baklava hamurunu hazırlarken hamurun içerisine yarım limon suyu ekleyebilirsiniz.

Bu şekilde hazırladığınız baklava hamurunun üzerine şerbeti döktüğünüzde daha kıtır,gevrek bir hamur elde ettiğinizi görebilirsiniz.

Baklava hamurunu açarken kullanacağınız nişasta önemlidir…

Kat kat hazırladığınız baklava hamurunu açarken kullanacağınız nişasta oldukça önemlidir.Bir çok insan mısır nişastası kullansa da buğday nişastası kullanmak hamuru daha konforlu açmanızı sağlayacaktır.

Buğday nişastası ile açtığınız hamur katları,oklavaya ve hamuru açtığınız zemine yapışarak yırtılmasını engelleyecektir.

evde baklava nasıl yapılır

Baklava için kullanılan yağ nasıl olmalı?

Baklavayı yerken hissetmeden olmaz denilen en önemli faktörlerden biri şüphesiz ki  tereyağ…Tereyağ baklavanın lezzetini arttıracak temel öğelerden biri olduğu için kalitesi ve içerisinde barındırdığı su oranı çok önemlidir.

Hamur inceliğinden sonra baklava yapmanın püf noktaları denilince akla gelen diğer öğe de doğru yağ kullanımıdır.Baklava için kullanılacak en ideal yağ sade yağdır.Sade yağ tereyağının eritilip barındırdığı suyun alınmış halidir.Sade yağ ile hazırlayacağınız baklavanın lezzeti ve kıvamı daha iyi olacağı gibi rengi de daha sarı olacaktır.

Baklavayı fıstık ile hazırlayacaksanız…

Mutlaka boz fıstık kullanmalısınız.Gaziantep baklavalarının lezzetini boz fıstıktan aldığı boz fıstık ile ilgili söylenenler arasındadır.

Baklava için kullanacağınız ceviz yada fıstığın mutlaka taze olmasına dikkat etmelisiniz.Bayat olarak kullanılan ceviz yada fıstık baklavanın tadını mutlaka etkileyecektir.

evde baklava nasıl yapılır

İmkanınız varsa odun ateşinde pişirin…

Evinizde hazırladığınız baklavayı imkanınız varsa odun ateşinde pişirmenizi öneririm.

Yaşadığınız evde böyle bir imkanınız yoksa,evinize yakın bir fırına göndererek baklavanın odun ateşinde pişmesini sağlayabilirsiniz.

Şerbet çok önemli...

Tam kıvamında açılmış mükemmel yufkalar,doğru yağ ve ideal fıstık ile hazırladığınız baklava tepsisine yapılan son dokunuş,şerbet kısmı.Şerbetin kıvamı oldukça önemli,kıvamını tutturduğunuz şerbete şekerlenme yapmaması için mutlaka limon suyu eklemeliyiz.

Soğuk baklava hamuruna sıcak şerbet şart…

Baklavayı önceden hazırlayıp pişirebiliriz.Sonrasında üzerine hazırladığımız sıcak şerbeti eşit şekilde dökmeliyiz.Şerbetin dökülüşü de oldukça önemlidir.Tepsinin her yerine eşit miktarda şerbet gezdirilerek dökülmeli.

Soğumuş baklava tepsisine dökülen sıcak şerbet,yufka kısmının şerbeti daha iyi emerek istenilen kıvama gelmesini sağlayacaktır.Tepsi sıcak halde iken eklenen şerbet ise yufkanın hamurumsu bir hal almasına  neden olacaktır.

Baklava yapmanın püf noktaları doğrultusunda sizde evinizde mükemmel bir baklava hazırlayabilirsiniz.

FARKLI ŞERBETLİ TATLI TARİFLERİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…