bafra pidesi tarifi – KAPALI KIYMALI PİDE YAPIMI

1549
bafra pidesi,pide yapımı,pide tarifi,mayalı hamur,kıymalı pide nasıl yapılır

Evde kıymalı bafra pidesi tarifi  ,iç harcı için soğan da kullanmak isterseniz kavurduğunuz kıymalı iç harcın içerisine ince kıyılmış 1 adet kuru soğan ekledikten sonra iyice karıştırıp kullanabilirsiniz. Kıymalı Bafra pidesinin iç harcına soğan eklendiğinde , çiğden konulmaktadır. Bu şekilde kullanmak istemezseniz, arzuya göre soğanı kavurarak da pidenizin içerisinde kullanabilirsiniz.

Kıymalı Bafra pidesi tarifi

Hamuru için

MALZEMELERİMİZ:

  • 1 kilogram un
  • 1 paket yaş maya
  • 1 su bardağı ılık su
  • Tuz

Kıymalı iç harç için

MALZEMELERİMİZ:

  • Yarım kilogram kıyma
  • Sıvı yağ
  • Tuz
  • Karabiber

Piştikten sonra üzeri için; 200 gram tereyağı

Kıymalı Bafra pidesi tarifi

YAPILIŞI:

Bafra pidesini yapmaya kıymayı kavurmakla başlıyoruz. Tavaya hafif sıvı yağ döktükten sonra kıymayı ekleyip ara ara karıştırarak kıymayı kavuruyoruz. Üzerine damak zevkinize göre tuz ve karabiber ekledikten sonra bir iki defa daha karıştırıp ocağın altını kapatıyoruz. Kavurduğumuz kıymanın soğuması için tavayı ayrı bir bölüme alıyoruz.

bafra pidesi,pide yapımı,pide tarifi,mayalı hamur,kıymalı pide nasıl yapılır

HAMURU İÇİN:

1 su bardağı ılık suyun içerisinde 1 paket yaş mayayı eritiyoruz. Hamur yoğurma kabına unu alıp ortasını havuz şeklinde açıp üzerine hafif tuz serpiyoruz. Unun orta kısmına mayalı suyu döküp kenarlardan alarak yoğurmaya başlıyoruz. Yumuşak kıvamlı bir hamur elde edinceye kadar su ekleyerek yoğurmaya devam ediyoruz.

Elde ettiğimiz hamuru 45-50 dakika kadar mayalanması için ayrı bir bölüme kaldırıyoruz.

Mayalanmış olan hamurdan ortalama mandalina büyüklüğünde parçalar kopartıp elimizle uzatıyoruz. Uzun hamurun orta kısmına yeteri kadar kıymalı harçtan koyup, yayıyoruz. Hamurun kenarlarını elimiz ile sıkıştırarak kapatıyoruz.Hazırladığımız pideyi , hamuru kopartmadan uzayabileceği kadar uzatıyoruz.

Tüm hamur ve iç harç bitene kadar aynı işlemi tekrarlıyoruz. Tepsiyi katı yağ sürdükten sonra pideleri diziyoruz. Önceden ısıtılmış 200 º fırında  hazırladığımız Bafra pidelerini pişiriyoruz. Fırından çıkarttığımız da üzerine tere yağ sürüyoruz.

AFİYET OLSUN…

 

.