dızmana tarifi – hazır ekmek hamuru ile göçmen böreği

2206
dızmana tarifi,göçmen böreği,ekmek hamurundan börek

Fırından alacağınız hamur ile hazırlanan dızmana tarifi için arzuya göre kendinizde mayalı bir hamur hazırladıktan sonra dızmana böreğini deneyebilirsiniz. Göçmenlere ait klasik bir hamur işi olan dızmana tarifi çok kısa sürede hazırlanabilen oldukça doyurucu ve bereketli bir tariftir.

Tarife biraz farklılık katmak isterseniz , damak tadınıza göre lor- ekşimiğin içerisine baharat ekleyerek hazırlayabilirsiniz.

TATLI HAMUR İŞİ TARİFLERİ İÇİN TIKLAYABİLİRSİNİZ…

Ekmek hamuru ile dızmana tarifi için

MALZEMELERİMİZ:

  • 3 adet ekmek hamuru (Orta boy tepsi için)
  • 1 kase lor

Üzeri için:

  • 1 kase yoğurt
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ
  • 1 adet yumurta sarısı

dızmana tarifi,göçmen böreği,ekmek hamurundan börek

Ekmek hamuru ile peynirli dızmana tarifi (Göçmen böreği)

YAPILIŞI:

Ekmek hamurunu, fırından satın aldıktan sonra mayalanması için ılık bir ortamda ortalama bir saat kadar bekletiyoruz. Mayalanmış olan ekmek hamurundan ortalama bir kase boyutu kadar alıp,  hafif un serpilmiş tezgahta uzunlamasına açıyoruz. (Dikdörtgen şeklinde)

Orta kısmına lor veya ekşimik ekleyip rulo şeklinde kapatıyoruz. Ortalama iki parmak kalınlığında parçalar kesiyoruz.

PÜF NOKTASI : Dızmana için mutlaka lor yada ekşimik kullanılması gerekiyor. Beyaz peynir veya kaşar kullanırsanız, pişerken peynirler hamurun içerisinden akarak yanacaktır.

Tepsiyi sıvı yağ ile iyice yağladıktan sonra peynirli hamur parçalarını gelişi güzel bir şekilde tepsiye diziyoruz. Dızmana böreğini bu şekilde ılık bir ortama alıyoruz. Mayalanmaları için hamurlar yeterince büyüyünceye kadar bekliyoruz.

PÜF NOKTASI: Dizerken ara kısımlarda boşluk kalmasına özen göstermeliyiz. Sıkışmadan rahat pişmeleri için.

Yoğurt , sıvı yağ ve yumurta sarısını kasenin içerisinde iyice karıştırdıktan sonra hazırladığımız sosu dızmana parçalarının üzerine sürüyoruz.

Önceden ısıtılmış 200 ° fırında pişiriyoruz.

AFİYET OLSUN…