el açması gözleme tarifi-ISPANAKLI GÖZLEME

3202
gözleme,kolay gözleme tarifi,el açması hamur

Yapılışı oldukça pratik olan el açması gözleme tarifi hamuru oldukça kolay açılabilen bir hamur çeşididir. Ispanaklı gözlemeleri elde açacağınız hamur ile hazırlamanızı öneririm,fakat hamur açmak için yeteri kadar vaktiniz olmadığını düşündüğünüzde gözlemeleri hazır yufka ile de hazırlayabilirsiniz.Gözlemeler için kullanacağınız yufkaların taze olmasına dikkat ederek daha kısa sürede lezzetli gözlemeler hazırlayıp ,servis edebilirsiniz.Gözlemeleri ıspanaklı olarak hazırlamak istemezseniz;

Patatesli gözleme iç harcı için ; 2-3 adet haşlanmış patatesi iyice ezdikten sonra ufalanmış 1 kase beyaz peynir ve baharatlarla (tuz,kırmızı pul biber,karabiber) karıştırdıktan sonra kullanabilirsiniz.

Peynirli gözleme iç harcı için ; Damak zevkinize göre lor, ekşimik yada beyaz peynir tercih edebilirsiniz.Fakat peynirli gözlemeyi sadece beyaz peynir ile hazırlarsanız,tam yağlı olan beyaz peynir pişme sırasında eriyerek dışarıya akabilir. Arzuya göre peynirli gözleme iç harcını yarı lor yarı beyaz peynir olacak şekilde hazırlayabilirsiniz. İç harç için kullanacağınız peynire ince kıyılmış maydanoz ve arzuya göre pul biber ekledikten sonra karıştırıp kullanabilirsiniz.

NOT:Peynirli gözlemenin iç harcına tuz eklerken,kullanacağınız peyniri mutlaka tatmanızı öneririm.Peynirli gözleme için, iç harçta bulunan peynirin tuzu yeterli gelebilir.

Ispanaklı el açması gözleme hamuru için

MALZEMELERİMİZ:

  • 1,5 su bardağı su
  • 4 su bardağı un
  • 1 tatlı kaşığı tuz

İÇ HARÇ İÇİN :

  • 1 kase ıspanak
  • 1 kase beyaz peynir veya lor peyniri
  • Kırmızı pul biber
  • Karabiber
  • Tuz

Ispanaklı el açması gözleme

YAPILIŞI:

Gözleme hamurunu hazırlamadan önce tarifimize iç harcı hazırlayarak başlıyoruz.Ispanakları bol su ile yıkadıktan sonra iyice kuruluyoruz. Temiz ve kuru haldeki ıspanaklar ince ince kıyıyoruz. İç harcı hazırlayacağımız kabın içerisinde hafifçe ovarak ,fazla suyunu atmasını sağlıyoruz. Ispanaktan çıkan yeşil suyu süzüp içerisine ufalanmış peynir ve baharatları ekleyip ,karıştırıyoruz.

Hamur yoğurma kabına, unu alıp üzerine tuzu ekliyoruz. Unun ortasını havuz şeklinde açıp orta kısma ,1 su bardağı su ekliyoruz.Kenarlardan hafif hafif un alarak yoğurmaya başlıyoruz. Gerek duydukça azar azar su ekleyerek ,klasik kulak memesi kıvamında bir hamur elde edinceye kadar yoğuruyoruz.

Hazırladığımız hamuru dört eşit parçaya bölüyoruz. Küçük hamur bezelerinin dış kısmını çok hafif una bulayarak toparlıyoruz. Tezgaha un serpiyoruz,Hamur bezelerini oklava ile açıyoruz.

Açtığımız hamurun orta kısmına iç harçtan ekleyip kenarlarını bastırarak hamuru kapatıyoruz.

Gözleme sacının üzerine alıp pişiriyoruz. (Gözleme sacı yerine teflon tava kullanarak da pişirebilirsiniz.) Hamur pişmeye başladığında hafif yağ sürüp pişirmeye devam ediyoruz.

AFİYET OLSUN…